Koliko puta dnevno biste trebali mokriti?
MOKRAĆA može vam puno reći o vašem zdravlju. U stvari, koliko često idete mokriti jedan je od pokazatelja vašeg općeg stanja.
Iako nema preciznog broja koliko puta biste trebali mokriti u roku od 24 sata - učestalost se može razlikovati iz dana u dan - Kara Watts, liječnica i docentica urologije u Medicinskom centru Montefiore u Bronxu, kaže da bi prosječna odrasla osoba trebala mokriti oko sedam puta dnevno.
"No mnogo ovisi i o tome koliko pijete i koliko ste tjelesno aktivni", kaže dr. Watts.
1. Koliko pijete
Kao prvo, količina unesene tekućine odredit će koliko tekućine izlazi. Na primjer, ako netko popije tri litre vode dnevno, vjerojatno će provesti više vremena mokreći od nekoga tko pije puno manje. U ovom slučaju ne trebaju biti zabrinuti zbog izrazito aktivnog mjehura, kaže dr. Watts.
Ipak, ako mokrite jako rijetko, to je možda znak da se trebate više hidratizirati.
2. Određena hrana i piće
Vaša prehrana također može utjecati na to koliko često idete na wc. Kava, čaj, alkohol i gazirana pića mogu povećati proizvodnju urina, prema klinici Mayo. Začinjena hrana, kiselo voće i čokolada također mogu dovesti do čestog mokrenja.
3. Vježbanje
Fizička aktivnost može utjecati na to koliko često trebate mokriti, ali istraživanja na ovu temu prilično su rijetka. Neke žene koje vježbaju primjećuju povećanu stopu stresne inkontinencije, prema istraživanju iz rujna 2019. objavljenom u Current Bladder Dysfunction Reports.
"Čini se da tjelesna aktivnost igra ulogu u razvoju stresne urinarne inkontinencije u aktivnih žena svih dobnih skupina", pišu autori studije.
4. Zdravstvena stanja
Postoje neka medicinska stanja povezana s prekomjerno aktivnim mjehurom, kaže dr. Watts:
Dijabetes
Pretilost
Benigna hiperplazija prostate (BPH)
Infekcija mokraćnog sustava (UTI)
Žene koje su rodile mogu češće mokriti, kaže dr. Watts, dijelom i zato što su mišići mjehura oslabljeni. Također, tijekom trudnoće rastuća beba može privremeno stisnuti mjehur, prema klinici Cleveland. Određeni hormoni trudnoće također mogu uzrokovati nagon na mokrenje, a problemi s kontrolom mjehura nakon trudnoće prilično su česti.
Pušači su također skloni češćem mokrenju: pušenje iritira mjehur, prema Američkom urološkom udruženju, a karcinogeni se izbacuju kroz mokraćne kanale, prema Klinici Cleveland.
Stres i anksioznost također mogu pridonijeti privremenim ili dugotrajnim simptomima prekomjerno aktivnog mjehura.
Nadalje, određeni lijekovi mogu utjecati i na učestalost mokrenja. Bilo koja vrsta diuretika - lijek koji se ponekad propisuje ljudima sa srčanim problemima, visokim krvnim tlakom ili problemima s bubrezima - može dovesti do čestog mokrenja, navodi Livestrong.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati