Najbolje vrste orašastih plodova i sjemenki koje možete jesti za metaboličko zdravlje
ORAŠASTI plodovi i sjemenke nutritivne su namirnice koje mogu značajno utjecati na zdravlje metabolizma. Bogate esencijalnim masnim kiselinama, vlaknima, proteinima, vitaminima i mineralima, ove namirnice mogu pomoći u regulaciji razine šećera u krvi, smanjiti upalu i podržati zdravu razinu kolesterola.
Često uključivanje u prehranu može pomoći u održavanju zdrave tjelesne težine, povećanju razine energije i poboljšanju ukupne metaboličke funkcije, što ih čini vrijednim dodatkom uravnoteženoj prehrani. Nutricionistica Varsha Khatri i liječnik James Hook otkrili su neke od najboljih opcija.
Bademi
Bademi mogu uvelike poboljšati metaboličko zdravlje zbog hranjivih tvari koje sadrže. Imaju puno zdravih mononezasićenih masnoća koje mogu pomoći u poboljšanju razine kolesterola i smanjenju rizika od srčanih bolesti, prenosi SheFinds.
Nutricionistica ističe da "konzumacija badema može pomoći u regulaciji razine šećera u krvi budući da je njihov glikemijski indeks nizak. Time se izbjegavaju energetski skokovi i padovi koji mogu naštetiti metaboličkim procesima. Konzumacija badema tijekom dana osigurava neprekidnu opskrbu energijom tijekom cijelog dana."
Orasi
Orasi pružaju dobru količinu proteina i vlakana te pomažu u održavanju sitosti i stabiliziraju razinu šećera u krvi, sprječavajući skokove koji mogu dovesti do inzulinske rezistencije.
Kharti napominje da orasi imaju "značajne količine alfa-linolenske kiseline (ALA), vrste omega-3 masti. Ova hranjiva tvar neophodna je za funkcije metabolizma i zdravlje mozga. Polifenoli, koji se nalaze u orasima, također imaju protuupalne učinke koji su korisni za metaboličko blagostanje".
Chia sjemenke
Kao i orasi, chia sjemenke također sadrže omega-3 masne kiseline koje imaju protuupalna svojstva, a mogu poboljšati zdravlje srca i podržati metaboličke procese.
"Chia sjemenke apsorbiraju vodu, stoga proširuju želudac i čine da se čovjek osjeća zadovoljno. To je korisno za kontrolu apetita i sprječava prejedanje. Omega-3 masne kiseline, sadržane u chia sjemenkama, čine ih protuupalnim, čime promiču opće zdravo metabolizam", objašnjava nutricionistica.
Lanene sjemenke
Ove sitne sjemenke pune su vlakana koja pomažu probavi i stabiliziraju razinu šećera u krvi, smanjujući rizik od skokova inzulina. Sjemenke lana također su vrhunski izvor biljnih omega-3 masnih kiselina koje imaju protuupalne učinke, a mogu podržati zdravlje srca i poboljšati brzinu metabolizma.
Khatri objašnjava da lanene sjemenke imaju "puno lignana i omega-3 masnih kiselina, za koje se kaže da poboljšavaju metaboličku funkciju. One sadrže topiva vlakna koja pomažu u regulaciji šećera u krvi i probavi. Stoga, kada dodate lanene sjemenke svojim obrocima, one mogu potaknuti bolje brzine metabolizma, kao i poboljšanje općeg zdravlja", prenosi SheFinds.
Pistacije
Pistacije su bogate esencijalnim vitaminima i mineralima, poput vitamina B, magnezija i kalija, koji imaju važnu ulogu u proizvodnji energije i metaboličkim procesima.
Hook objašnjava da su pistacije "učinkovite u kontroli tjelesne težine i poboljšanju metabolizma. Sadrže zdrave masnoće, vlakna i dovoljno proteina. U njima možete uživati kao u međuobroku ili ih dodati drugim obrocima."
Sjemenke bundeve
Sjemenke bundeve sadrže esencijalne minerale poput magnezija, cinka i željeza. Važne su za proizvodnju energije, imunološku funkciju i cjelokupno metaboličko zdravlje.
"Sjemenke bundeve su zdrava opcija za ljude koji pokušavaju kontrolirati svoju težinu. Studije su potvrdile da ove sjemenke imaju termogeni učinak koji pospješuje metabolizam i sagorijevanje viška kalorija tijekom mirovanja. Zasitne su i sadrže vlakna koja poboljšavaju probavu tijekom cijelog dana", zaključuje Hook.