Omiljeni narodni lijek: Evo kada biste trebali posegnuti za slanom vodom
GRGLJANJE slane vode uobičajeni je kućni lijek koji pomaže kod grlobolje, prehlade i afti u ustima. Može pomoći u ublažavanju bolova u grlu i iritacije smanjenjem upale te sprečavanjem rasta bakterija.
"Prednost slane vode u odnosu na, recimo, ispiranje usta otopinama na bazi alkohola je ta što je slana voda manje abrazivna ili iritantna za sluznicu grla. Također, sol je jeftina i prirodna", kaže dr. Michael Lerner, docent otorinolaringologije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Yale.
Evo kako napraviti otopinu sa soli i kada biste je trebali grgljati:
Prednosti grgljanja slane vode
Blagodati slane vode nisu samo puste priče koje ćete čuti od starih ljudi. Ispiranje usta fiziološkom otopinom zapravo je jedan od najboljih načina dezinfekcije rana u ustima, posebno nakon operacija zuba, jer djeluje antiseptički i inhibira rast bakterija.
1. Smanjivanje upale grla i pročišćavanje nosnih kanala
Stanja poput infekcije sinusa, začepljena nosa i upale krajnika mogu uzrokovati i upalu grla. Ali "grgljanje tople slane vode može pomoći čišćenju sluzi, smanjiti oticanje i smanjiti utjecaj infekcija ili alergena koji su odgovorni za upalu", kaže Lerner.
2. Sprječavanje infekcija gornjih dišnih putova (URTI)
"Preporučio bih grgljanje tople slane vode svima koji pate od simptoma upale grla, ali posebno onima koji sumnjaju da pate od virusne infekcije gornjih dišnih putova ili virusnog faringitisa", kaže Lerner. Čak i grgljanje običnom vodom može smanjiti upalu u dišnim putovima i spriječiti URTI, poput prehlade ili gripe.
3. Smanjenje broja štetnih bakterija u ustima
Grgljanje slane vode može smanjiti broj bakterija u ustima i rizik od kvarenja zuba, upale desni, parodontitisa i gingivitisa.
"Ispiranje slanom vodom obično se smatra korisnim za zdravlje usne šupljine i desni", kaže Lerner, "jer održava usta čistima i smanjuje nelagodu zbog afti".
4. Ispiranje ostataka hrane
Slično ispiranju usta, grgljanje slane vode može ukloniti ostatke hrane u ustima i smanjiti zubne naslage, kao i bakterije na zubima.
No važno je znati da djeca mlađa od šest godina možda još uvijek neće moći pravilno grgljati, pa se njima grgljanje slane vode ne preporučuje.
Kako napraviti slanu otopinu za grgljanje?
Sve što vam treba za izradu otopine slane vode su sol i voda. Najbolje je koristiti pročišćenu, filtriranu ili destiliranu vodu jer voda iz slavine može imati onečišćenja. Također, takve slane otopine možete kupiti i bez recepta u lokalnim ljekarnama.
"Ne postoji pravilo o odgovarajućoj koncentraciji soli, ali preporučujem otapanje 1/2 žličice soli u 1 šalici tople vode", kaže Lerner.
Otpijte veliki gutljaj slane vode. Nagnite glavu malo unatrag i grgljajte otopinu otprilike 10 do 15 sekundi. Ponavljajte postupak dok ne potrošite cijelu čašu slane vode. Po potrebi ponovite cijeli postupak dva do tri puta dnevno. Naravno, ne zaboravite da ovu slanu otopinu ne smijete progutati, nego je morate ispljunuti.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati