Ovaj trik za lakše uspavljivanje i dulji san postaje viralan. Djeluje li?
RJEŠENJE za kvalitetniji san koji tražite možda se krije u soku od kisele višnje. Ovaj trend proširio se društvenim mrežama, gdje mnogi tvrde da je sok od kisele višnje lijek za nesanicu i kod odraslih i kod djece. U videu s gotovo dva milijuna pregleda tiktokerica @missalanablack rekla je da se nijednom nije probudila usred noći otkako je počela piti ovo piće.
"Zašto ranije nisam znala za sok od višnje? Uzela sam toliko dodataka da lakše zaspim i da se ne budim, a sve što mi je trebalo je malo soka od višanja", rekla je.
Oznaka #tartcherryjuice sada ima više od 33 milijuna pregleda na TikToku, a korisnici izjavljuju da piće djeluje kao "prirodno sredstvo za spavanje". Ima li to smisla?
Pomaže li sok od višnje kod spavanja?
Trpke višnje sadrže melatonin i triptofan, koji pomažu da bolje spavamo jer povećavaju količinu melatonina u tijelu, prema Klinici Cleveland. Triptofan je aminokiselina koja je uključena u proizvodnju melatonina, hormona koji pomaže u upravljanju ciklusom spavanja i budnosti. Stoga klinika zaključuje da "kisele višnje doista mogu pomoći da zaspimo brže i dulje spavamo", a tu tvrdnju podupiru istraživanja o utjecaju kiselog soka od višnje na san.
Studija iz 2012., provedena na 20 zdravih odraslih dobrovoljaca, proučavala je kako su se obrasci spavanja promijenili kod onih koji su pili oko 30 mililitara koncentrata kiselog soka od višnje 30 minuta prije večernjeg obroka tijekom sedam dana. Sok od višnje pokazao je "značajno povišene" razine melatonina u usporedbi s osnovnom vrijednošću i onima u placebo skupini, kao i produljeno vrijeme spavanja i učinkovitost spavanja (postotak vremena u krevetu gdje osoba spava).
"Ono što su istraživači otkrili je da su, kod onih koji su konzumirali kiseli sok od višnje, bile veće razine lučenja melatonina, što je zanimljivo", kaže za Today dr. sc. Rebecca Robbins s Odsjeka za medicinu spavanja Medicinske škole Harvard.
Druga studija iz 2018., provedena na osam sudionika starijih od 50 godina s kroničnom nesanicom, otkrila je da se kod onih koji su pili jednu šalicu ili 240 mililitara kiselog soka od višnje ujutro i još jednu šalicu jedan do dva sata prije spavanja kroz dva tjedna vrijeme spavanja produljilo za 84 minute.
Je li kiseli sok od višnje isto što i melatonin?
Iako kisele višnje sadrže melatonin i mogu potaknuti proizvodnju melatonina u tijelu, one nisu isto što i hormon melatonin ili melatoninski dodatak prehrani.
Sam melatonin je hormon koji se luči za vrijeme noći i tame. Dodaci prehrani s melatoninom obično se uzimaju oralno i mogu se proizvesti od životinja, mikroorganizama ili sintetski.
"Trpke višnje, za koje je poznato da se bore protiv upala i jačaju imunološki sustav, također bi mogle imati isti učinak kao melatonin", kaže dijetetičarka Bonnie Taub-Dix.
Ali brine ju jedna komponenta kiselog soka od višnje koju suplementi melatonina nemaju: visoka koncentracija šećera, koja može imati negativne učinke na razinu šećera u krvi, osobito kod onih koji imaju dijabetes.
Trebate li probati kiseli sok od višnje za spavanje?
Stručnjaci se slažu da bi kiselkasti sok od višanja mogli isprobati oni koji žele bolje spavati, ali samo nakon provjere s liječnikom.
"Ako već pokušate piti sok od višnje, odaberite marku koja nema dodani šećer", savjetuje Taub-Dix te dodaje da ispijanje soka od višnje samog može brže povisiti šećer u krvi nego ako ga kombinirate s drugom hranom, stoga preporučuje da se uzima uz sir s visokim udjelom triptofana ili bademima, koji imaju visok sadržaj melatonina.
Robbins smatra da pijenje kiselog soka od višnje može biti nešto o čemu treba razmisliti ako imate blagih poteškoća sa spavanjem i otvoreni ste za prirodni lijek.
"Konzumacija kiselog soka od višnje nije lijek za sve. Napitak vas neće odmah uspavati i neće otkloniti značajne poteškoće s uspavljivanjem ili održavanjem sna. Umjesto toga, trebali biste razgovarati sa svojim liječnikom o održivijem dugoročnom rješenju", tvrdi Robbins.
Je li sok od višanja dobra pomoć za spavanje za djecu?
Unatoč tome što neki korisnici na TikToku kažu da jest, stručnjaci upozoravaju roditelje da djeci ne daju kiseli sok od višanja prije spavanja.
"Šećer u soku može dati djeci (i odraslima) nalet energije i adrenalin prije spavanja, što djecu može stimulirati, a ne smiriti", objašnjava Taub-Dix.
"Mislim da ne bih koristila tu taktiku s djecom", kaže ona.
Ako se vaše dijete bori s problemima spavanja, savjetnica za spavanje Kelly Murray predlaže da promijenite ponašanje djeteta umjesto da mu dajete da konzumira sok od višnje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati