Postoji dijeta koja vas potiče da više jedete kako biste navodno izgubili kilograme
VEĆINA stručnjaka složit će se da je ključ gubitka kilograma smanjenje kalorijskog unosa. Brojne popularne dijete uglavnom se usredotočuju na ovaj model. Međutim, postoji jedna dijeta, odnosno vrsta prehrane, koja potiče ljude da rade upravo suprotno - da jedu više hrane. Očekivano, zove se obrnuta dijeta.
Može li veća konzumacija hrane ustvari djelovati tako da izgubite kilograme? Kako bismo uistinu razumjeli učinke obrnute dijete na vaš metabolizam i ukupne ciljeve mršavljenja, portal Eat This, Not That je razgovarao s Amy Goodson, autoricom knjige The Sports Nutrition Playbook.
Što je obrnuta dijeta?
Obrnuta dijeta namijenjena je smanjenju tjelesne težine i povećanju razine energije tako što će se povećati unos kalorija i ubrzati metabolizam. Nakon klasičnih dijeta obrnuta dijeta potiče prehranu u kojoj se postupno povećavaju kalorije tijekom nekoliko tjedana ili mjeseci. U teoriji ovo bi trebalo održavati vaš metabolizam na visokim razinama, povećati razinu energije, smanjiti glad i pomoći vam da izgubite kilograme.
Prema Healthlineu, obrnuta dijeta popularna je među bodybuilderima i nekim sportašima koji nastoje "povećati razinu energije uz održavanje gubitka kilograma i tjelesne građe".
"Mnogi sportaši koji prakticiraju ovu dijetu to rade radi određenog cilja poput bodybuildinga ili bikini natjecanja", kaže Goodson: "Potrebno je da dosegnu abnormalnu težinu na kratko vrijeme, a zatim se vrate na ono što je vjerojatno normalnije za njih."
Da biste slijedili obrnutu dijetu, trebali biste povećati unos za 50 do 100 kalorija tjedno u odnosu na početnu vrijednost, a to je potrebno raditi otprilike 4 do 10 tjedana. Povećavanjem kalorija povećava se i razina leptina, a to su hormoni zbog kojih se osjećate sito i zadovoljno.
Djeluje li to zapravo?
Iako ideja da trebate više jesti kako biste izgubili kilograme zvuči intrigantno, nažalost, nema dovoljno istraživanja koja bi dokazala da obrnuta dijeta zapravo djeluje kada je u pitanju dugotrajni gubitak kilograma.
Teorija koja stoji iza obrnutih dijeta dolazi iz nekoliko studija koje dokazuju da deficit kalorija također može uzrokovati usporavanje metabolizma jer vaše tijelo pokušava uštedjeti energiju. Jedno istraživanje objavljeno u časopisu Obesity Society Research Journal fokusirano je na metaboličku prilagodbu za sudionike natjecanja The Biggest Loser, koje ističe sudionike sa značajnim gubitkom kilograma koji su doživjeli usporavanje metabolizma nakon 6 godina. Međutim, prema njihovom istraživanju, povratak težine nije bio u značajnoj korelaciji s metaboličkom prilagodbom.
"Većina uspjeha povezanih s obrnutom dijetom anegdotična je na temelju osobnog iskustva", kaže Goodson.
Što se tiče mršavljenja, još uvijek nema dovoljno istraživanja koja bi dokazala da ovakav način prehrane djeluje. Časopis International Society of Sports Nutrition proveo je studiju u vezi sa sportašima i gubitkom kilograma, koja kaže da su "potrebna dodatna istraživanja kako bi se provjerila učinkovitost periodičnog prihranjivanja i obrnute dijete u podržavanju produljenog smanjenja težine". Također su rekli da je za postizanje ciljeva mršavljenja bolje usredotočiti se na mali deficit energije (kalorija) za sporiji gubitak kilograma, što neće imati tako ozbiljan utjecaj na brzinu vašeg metabolizma ili hormona gladi.
"Prosječna osoba ne bi trebala ograničavati si hranu ili prisilno povećavati količinu koju jede jer to može dugoročno uzrokovati probleme s metabolizmom, što bi moglo dovesti do težeg gubitka kilograma u budućnosti", slaže se Goodson.
Svi bismo voljeli pronaći izgovor da pojedemo još jednu krafnu. No, nažalost, s nedovoljno istraživanja da se dokaže kako obrnuta dijeta djeluje na mršavljenje, čini se da obrnuta dijeta nije program mršavljenja koji daje zadovoljavajuće, dugoročne rezultate.
Također, obrnuta dijeta se fokusira na unos kalorija. Iako je poznavanje pravilnog računanja kalorija važno za mršavljenje, također je najvažnije usredotočiti se na vrstu hrane koju konzumirate. Jednostavno unošenje više kalorija neće u potpunosti zadovoljiti vašu razinu sitosti. Umjesto toga, stavite fokus na hranu s velikom količinom vlakana, zdravim mastima i nemasnim proteinima.
"Stvarnost je da ako jedete male, česte obroke bogate vlaknima, visokokvalitetnim proteinima, nešto zdrave masnoće, voćem i povrćem, kao i dosljedno vježbate, to vam može pomoći kod dugotrajnog gubitka kilograma", kaže Goodson: "Ako trebate smršavjeti, morate unijeti manje kalorija od onoga što vam treba za održavanje težine."
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati