Potiču dosadu i odustajanje: Najčešće pogreške koje radimo kod kardio treninga
NOVA godina donosi pune teretane i ambiciozne fitness planove, ali previše entuzijazma može učiniti više štete nego koristi. Iako je tjelesna aktivnost ključna za zdravlje srca, mozga, mišića i kostiju te za bolje raspoloženje, pretjerivanje i loše planiranje treninga mogu sabotirati vaše ciljeve. Fitness trener, John Peel, za New York Post otkriva najčešće pogreške koje ljudi rade tijekom kardio treninga i kako ih izbjeći.
1. Početak prejakim intenzitetom
Početnici često griješe započinjući trening u takozvanoj zoni 3, gdje srčani ritam doseže 70-80% maksimalnog kapaciteta. Iako ovo zvuči kao odlična zona za sagorijevanje masnoća, nije idealno za početak.
Peel preporučuje početak u zoni 2, gdje je srčani ritam na 60-70% maksimuma. Ova razina intenziteta pomaže u izgradnji izdržljivosti i jačanju aerobnog kapaciteta, što je osnova za kasnije intenzivnije treninge.
2. Jednoličnost ubija motivaciju
Rutina može brzo postati dosadna, a dosada vodi gubitku motivacije. Peel savjetuje da često mijenjate aktivnosti kako biste održali zanimljivost i angažiranost.
3. Pretjerivanje u kalorijskom sagorijevanju
Opsjednutost sagorijevanjem kalorija može dovesti do frustracije i pretreniranosti. Peel ističe da je bolje usredotočiti se na plan i osjećaj, a ne na brojke.
Zašto je odmor važan? Tijekom dana odmora, mišići se oporavljaju i jačaju. Preskakanje odmora može usporiti napredak. Preporučuje se barem jedan dan odmora tjedno kako biste svom tijelu omogućili regeneraciju.
4. Zanemarivanje treninga snage
Kardio je koristan, ali bez treninga snage nedostaje ključni element za cjelokupnu kondiciju. Trening snage gradi mišićnu izdržljivost, jača trup i noge te smanjuje rizik od ozljeda.
Peel preporučuje čak i jednostavne vježbe vlastitom težinom, poput čučnjeva, iskoraka i sklekova. Ne trebate dizati teške utege – pravilno izvođenje osnovnih vježbi može biti jednako učinkovito.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati