Treneri objasnili zašto je lakše trčati na traci nego u prirodi
![Treneri objasnili zašto je lakše trčati na traci nego u prirodi](https://ip.index.hr/remote/bucket.index.hr/b/index/44de9694-89ff-45b4-a4ac-1e0e62f4b2f8.jpg?width=765&height=402)
TRČANJE je odlična tjelovježba za poboljšanje zdravlja, bilo da je riječ o jačanju krvožilnog sustava, zdravlju srca ili sprječavanju prekomjerne težine i pretilosti. Osim toga, definitivno nam ima što ponuditi u svrhu dobrobiti koje se odnose na naše mentalno zdravlje.
Zato je odlična vijest da postoje pozitivne strane trčanja, bez obzira na to radi li se o trčanju na traci ili u prirodi. No, jeste li ikada primijetili ili barem čuli da je trčanje na traci često lakši način od trčanja u prirodi? Evo kako to objašnjavaju treneri.
Trčanje u prirodi zahtijeva više snage
Bez neravnog vanjskog terena i mogućih loših vremenskih uvjeta, trčanje na otvorenom često zna biti mnogo teže. To potvrđuje i istraživanje Sveučilišta u Calgaryju koje se bavilo upravo ovom temom. Naime, istraživači su došli do zaključka da je većina ispitanika priznala kako im je trčanje u prirodi mnogo teže nego kad to rade, naprimjer, kod kuće na traci ili u teretani.
Kao prvo, treneri objašnjavaju da je na traci lakše trčati jer pritom nismo izloženi različitim vremenskim uvjetima, a podloga sustavno amortizira stres na tetivno-zglobni i ligamentarni sustav. Na traci je jednostavno odrediti i pratiti brzinu, nagib te nema otpora vjetra kao što je to slučaj s trčanjem u prirodi.
Osim toga, treneri također ističu važnost same podloge u teretani. U tom slučaju nema pritiska na stopalima, podloga je ravna i samim time smanjeno je i opterećenje. Međutim, loša je stvar ta što je upravo neravan teren dobar za razvoj mobilnosti stopala, kao i ostalih mišića nogu, prenosi Runners World.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati