Trenerica nam je otkrila zašto bismo nakon buđenja svi trebali biti fizički aktivni
RAZGIBAVANJE ili neka druga vrsta tjelesne aktivnosti nakon buđenja može značajno utjecati na ostatak dana. Jutarnja tjelovježba ima brojne prednosti, a osobna trenerica Antonia Jelić otkrila nam je više o njezinim prednostima te vježbama koje bismo trebali češće raditi.
"Ako želite uvesti jednu dobru i zdravu naviku u ovoj godini, neka to bude jutarnja tjelovježba bilo koje vrste. Može se raditi o razgibavanju, hodanju ili treningu u teretani", ističe Jelić za Index.
Redovitom tjelesnom aktivnošću ostvarujemo dugoročne dobrobiti
Ova fitness-stručnjakinja podijelila je i nekoliko prednosti redovite tjelesne aktivnosti. Kao prvu prednost trenerica ističe da će redovita tjelovježba s vremenom postati navika koja smanjuje stres. "Navike su nam iznimno važne jer nam smanjuju količinu stresa, mozgu je poznato što se događa i zato je smanjena živčana aktivnost, pa smo i opušteniji", pojašnjava nam.
Osim toga, nakon jutarnje tjelovježbe veća je šansa da ćemo se osjećati bolje i zadovoljnije.
Jeličić ističe da nam je svima "sigurno poznat osjećaj zadovoljstva, energičnosti i sreće nakon tjelovježbe". Za to je zadužen dobro poznat hormon endorfin koji je poznat kao prirodni analgetik, a upravo se u našem tijelu oslobađa prilikom tjelovježbe.
Odabir aktivnosti nije ključan, već da nešto radite svaki dan
Trenerica smatra da je "najvažnije odabrati vrstu tjelovježbe koja vam odgovara". Ističe kako nije bitno hoćemo li hodati, raditi trening s utezima ili se samo razgibavati. Ono što je važno je da neku vrstu fizičke aktivnosti radimo svakodnevno nakon buđenja.
"Za naviku nije važno trajanje ni intenzitet, već kontinuitet. Ovo je jedna od navika koju je dobro provoditi svakodnevno, za početak pokušajte si zadati dva do tri dana u tjednu pa kasnije povećajte dok vam navika ne postane svakodnevna", pojašnjava za Index.
Mnogi od nas zanemaruju da je tjelovježba jednako važna kao i pravilna prehrana i briga o zdravlju. Posebno je korisno da pojedinci koji provode sate sjedeći na poslu budu fizički aktivni, a nekom vrstom aktivnosti nakon buđenja dan započinju na dobar način i podržavaju svoje zdravlje.
"Tjelovježba ima dugoročno pozitivne učinke na čitav organizam. Ako vaš svakodnevni posao uključuje sjedenje, voljela bih vas podsjetiti da je kretanje jedna od osnovnih ljudskih potreba baš poput disanja i hrane. Ako se ne krećemo dovoljno, može doći do atrofiranja mišića, slabih kostiju i hormonalnog disbalansa, a dugoročne posljedice su i bolesti pluća, srca i krvnih žila te degeneracije na stanično-energetskoj bazi", pojašnjava Jelić.
Kako bi vam jutarnja tjelovježba postala navika, slijedite nekoliko savjeta
S obzirom na nedostatak vremena, manjak volje i brojne druge faktore koji mogu utjecati na redovitu jutarnju tjelovježbu, trenerica je podijelila nekoliko savjeta kako da želja za redovitim vježbanjem postane navika bez koje nećete moći zamisliti početak dana.
Kao prvi savjet ističe da si sve pojednostavite i dodaje: "Odaberite dane kada ćete vježbati." Vježbati ne morate svaki dan jer je važno uzeti i dane za odmor, ali one dane kada odlučite vježbati, to i učinite.
Nadalje, savjetuje da si napravite neku fitness-rutinu kada je u pitanju trening. "Nemojte komplicirati sa sto vježbi. Imajte pet do deset vježbi i radite samo njih barem dva ili tri mjeseca, dok ne osjetiti kako one zbilja mijenjaju vaše tijelo i raspoloženje", savjetuje.
Kao posljednji savjet, Jelić ističe da pratite svoj napredak kako biste bili još više motivirani da nastavite s tjelovježbom. "Recimo da odlučite raditi čučnjeve. Prvi dan ćete ih napraviti pet, a trideseti već 15. To je vaš napredak i nešto na što trebate biti ponosni. Također, možete se i jednom mjesečno slikati kako biste vidjeli i promjenu na tijelu", kaže nam Jelić.
Koje vrste vježbi i opremu koristiti za jutarnju tjelovježbu?
Postoji nekoliko opcija koje možete isprobati kada je u pitanju jutarnja tjelovježba. Od opreme koju možete koristiti izdvaja foam roler.
"Foam roler je dobra opcija za početak. Potiče cirkulaciju i mobilnost tijela. Osim toga, dobar je alat za skeniranje cijelog tijela jer, dok ga koristite, možete pratiti esencije u tijelu i otkriti što vam je ukočeno, gdje vas boli i slično", tvrdi trenerica.
Još jedna od opcija je i razgibavanje. Napravite vježbe razgibavanja poput onih na satu tjelesnog, ističe ona i dodaje: "Jednostavni pokreti od glave do pete bez previše razmišljanja. Ovo je dobra opcija za one koji imaju manje vremena."
Oni koji puno sjede trebali bi ujutro nakon buđenja raditi vježbe mobilnosti. Jelić pojašnjava da je važno raditi vježbe za "mobilnost torakalne kralježnice i kukova kako bi tijelo pripremili za napor koji slijedi". Ako ujutro imate više vremena, možete odraditi i vježbe snage u trajanju od 45 do 60 minuta.
Kao posljednju opciju, koja će vas potaknuti da izađete na zrak, Jelić izdvaja hodanje. "Šetnja s noge na nogu tempom koji će vas uspuhati je odličan početak za one koji žele smršavjeti", zaključuje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati