Ako morate kod veterinara, ne mazite tuđe pse, virus se može zadržati na dlaci
KAKO prenosi istrain.hr, koji je porazgovarao s dr. vet. Hrvojem Laburom iz Rovinja o radnom vremenu veterinarskih ambulanti i trenutnom stanju, njihovo je djelovanje svedeno na hitne slučajeve, a stranke obrađuju jednu po jednu, čeka se ispred ambulante na otvorenom.
Do sada su građani uglavnom shvatili da je sigurnost na prvom mjestu, a da friziranje i podšišavanje noktića može čekati.
"Iako nema dokaza da se životinja može zaraziti, ona svakako virus može prenijeti. On se zadržava na dlaci, ako na nju dospije, isto kao što se zadržava na stvarima oko nas. Zbog toga su se sve aktivnosti koje nisu hitne odgodile za neko druge vrijeme, a tu spada i redovno cijepljenje protiv bjesnoće ili drugih zaraznih bolesti, a terenski se više ne radi ni vađenje krvi kod životinja, što spada u godišnju kontrolu dokazivanja da je stado zdravo", kaže Labura.
I dalje ima bizarnih slučajeva, a u tu kategoriju definitivno spada odlazak veterinaru na vađenje krpelja, za što Labura upućuje na metodu ''uradi sam''.
"Na teren izlazimo zbog liječenja velikih životinja i pritom koristimo svu zaštitnu opremu kojom raspolažemo", kaže i priznaje da za sada koriste onu iz prijašnjih zaliha, a do nove ne mogu doći.
Labura ne zna imaju li dobavljači robu pa je ne žele prodati ili je jednostavno nemaju, no podsjeća da su i životinje ugrožena kategorija koja treba zaštitu. Zato se obratio Komori veterinara s pitanjem kako da dođe do dezinficijensa, a u međuvremenu, dok se nešto ne riješi, ne preostaje im drugo nego da šiju vlastite maskice, što sada rade svi koji znaju raditi iglom i koncem.
Na zagrebačkom veterinarskom fakultetu sve klinike i zavodi rade po određenim mjerama. OVDJE možete pronaći popis hitnih slučajeva koje primaju te njihovo radno vrijeme.
Pazite na svoje ljubimce i ne dogovarajte druženja ili šetnje s drugim vlasnicima i psima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati