Sve o sisanju palca: Što znači i kako potaknuti dijete na odvikavanje?
Foto: Shutterstock
VEĆINA se stručnjaka slaže da sisanje palca do pete godine ne predstavlja veći problem. Većina mališana će ionako i sama odustati od te navike mnogo ranije.
"Sisanje palca je prikladno i korisno ponašanje vrlo male djece. Pruža im utjehu i zabavu", ističe pedijatrica Linda Goldstein za Web MD.
Zapravo, tri četvrtine dojenčadi sisa palac ili druge prste, i to najčešće kada im je dosadno, kada su umorna ili uzrujana. Nije neobično da dijete simultano radi još jednu nesvjesnu radnju kao što je igranje kosom ili maženje dekicom.
"Sisanje palca ni nakon prve godine često nije problem zbog kojega bi se trebalo zabrinuti. To ne znači da dijete ima emocionalne probleme ili da će sisati palac kao tinejdžer", objasnila je psihijatrica Sabine Hack.
U predškolskoj dobi sisanje palca postaje problem
Međutim, kada dijete uđe u predškolsku dob, ta navika postaje problematična. Ipak, svako peto dijete sisa palac i nakon petog rođendana. "To je doba u kojem djeca nemaju milosti, kada počinje zadirkivanje. Roditelji se počinju brinuti jer sisanje palca uzrokuje djeci društvene probleme. Druga se djeca s njima ne žele igrati ili sjediti pokraj njih", dodaje.
Sisanje palca može uzrokovati i velike dentalne probleme. Dijete koje ima tu naviku i nakon pete godine, kada se počinju formirati trajni zubi, mogu imati deformirani zagriz. Osim prevelikog zagriza, kod neke se djece zbog deformacija razvijaju i govorni problemi.
Produljeno sisanje palca može uzrokovati i druge manje fizičke probleme kao što su napuknuća ili zadebljanje kože te infekcije noktiju.
Hack tvrdi da djeci starijoj od pet i šest godina treba pomoći da se odviknu od sisanja palca. Važno je najprije promotriti kada se dijete tješi sisanjem. Kako često to radi i pred kime? Ako sisa samo prije spavanja ili pred obitelji, to je manji problem od sisanja u školi ili na nekim društvenim događajima.
Kako odviknuti dijete od sisanja palca?
Nemojte dijete grditi i ne izvlačite mu uporno prst iz usta jer može doći do neproduktivnog natezanja. "Činjenica je da većina djece starije od šest godina zaista želi prestati, ali im je potrebna dodatna pomoć", kaže Goldstein.
Prekidanje navike mnogo je lakše kada i dijete to želi. To možete postići tako da dijete uključite u proces. Ako ste se dosad oko toga svađali, mjesec dana nemojte uopće spominjati sisanje palca, moglo bi se dogoditi da dijete samo od sebe prestane. U suprotnom, uvedite sustav nagrađivanja na kraju svakoga tjedna. Dogovorite se koliko puta mu se smije dogoditi da se "posklizne", i ako se bude pridržavalo pravila, nagradite ga. Zajedno bilježite progres. Nije loše namazati nokte gorkom tekućinom koja služi za tu namjenu, osobito prije spavanja, kada dijete nesvjesno gura palac u usta.
Budite strpljivi i uporni, odvikavanje od dugotrajne navike nikad nije lak zadatak. Ako dijete usprkos svemu i dalje nastavlja sa sisanjem palca, ono bi moglo signalizirati neki dublji problem pa bi se bilo dobro posavjetovati s dječjim psihologom.