Je li potrebno buditi bebu da biste je nahranili?
KAD SE NOVI roditelji konačno prilagode i naviknu na rutinu sa svojom bebom, sve postaje malo lakše. Ipak, neke nedoumice se i nakon toga mogu motati povremeno po glavi. Pitanja o tome jede li beba dobro, koliko treba spavati, trebate li je buditi za hranjenje i slično često su na repertoaru.
Dojenje ili hranjenje adaptiranim mlijekom je neophodno, ključno i jedini izvor hrane za bebe do najmanje šestog mjeseca starosti. Ponekad mislite da beba može izdržati bez hrane dok god spava, a u nekim drugim situacijama brinete se da je prošlo previše vremena.
Bebe bolje od vas znaju koliko im hrane treba i kada
Rutina hranjenja vaše bebe u prvoj fazi života mora biti podređena samo njenim potrebama. Roditelji su tu da pružaju hranu dojenjem ili bočicom, a beba uzima koliko želi. Pedijatri se slažu s tim da bebu uglavnom ne treba buditi za hranjenje tijekom prvih nekoliko mjeseci, osim u posebnim slučajevima. Takve će slučajeve prepoznati djetetov pedijatar.
Na primjer, ako je vaša beba nedonošče, slabijeg je zdravstvenog stanja, gubi na težini ili ne dobiva dovoljno, možda ćete je trebati češće hraniti. U tim slučajevima, ako vaša beba previše spava, možda ćete je morati probuditi da je nahranite.
Osim u određenim okolnostima, stručnjaci savjetuju da svoju bebu uvijek probudite što je nježnije moguće.
Hranjenje na zahtjev
Normalno je da ste sumnjičavi ako prođe dulje vremena od zadnjeg hranjenja bebe, a to se posebno događa ako je beba uspostavila ritam hranjenja na koji ste naviknuli.
Savjetnice za dojenje savjetuju da dojite na zahtjev. Ako to prakticirate, zdrave bebe nije potrebno buditi za hranjenje. Beba u tom slučaju jasno pokazuje svaki put kad je spremna za jelo. Vaša će beba sisati svaki put kad joj to bude potrebno.
Da bi se dojenje na zahtjev dosljedno provodilo, važno je da dojite čak i ako vam se čini da je prošlo malo vremena od posljednjeg dojenja.