Pet najštetnijih fraza koje roditelji govore svojoj djeci, prema savjetniku
NAČIN na koji komuniciramo s djecom ima veliki utjecaj na njihovo emocionalno zdravlje i samopoštovanje. Važno je birati riječi pažljivo te pružiti konstruktivnu i podržavajuću povratnu informaciju. Roditelji mogu biti stalna inspiracija koja ih potiče da doprinesu i izgrade bolji svijet za budućnost, tvrdi savjetnik i terapeut Larry Michel.
"Vrijedi uložiti dodatno vrijeme i trud", istaknuo je za YourTango.
Dakle, kako bi roditelji izbjegli uništavanje samopouzdanja i samopoštovanja svoje djece, savjetnik im preporučuje da prestanu koristiti sljedeće najštetnije fraze.
1. "Bezvrijedan/na si."
"Ova fraza narušava osjećaj vlastite vrijednosti djece i može dovesti do osjećaja nedostatnosti i niskog samopouzdanja, ostavljajući dugotrajne posljedice", upozorava savjetnik.
Umjesto toga, savjetuje frazu: "Imaš toliko jedinstvenih kvaliteta koje te čine posebnim/posebnom."
"Ova izjava prepoznaje i slavi dječju individualnost, potičući pozitivan osjećaj vlastite vrijednosti. Ipak, važno je prepoznati te kvalitete kod djece, inače ona neće vjerovati onome što kažete", objašnjava Michel.
2. "Volio/la bih da si više kao tvoj brat/sestra."
Uspoređivanje djece može stvoriti osjećaj suparništva i učiniti da se dijete osjeća neprihvaćeno. "Istraživanja pokazuju da priznavanjem snaga svakog djeteta njegujemo njihovo samopouzdanje i jedinstvenost", tvrdi savjetnik.
3. "Nikad nećeš ništa postići."
Ova izjava može uništiti dječje aspiracije i obeshrabriti ih da slijede svoje ciljeve, što vodi do manjka motivacije i vjere u sebe.
"Umjesto toga, trebate reći: 'Vjerujem u tvoj potencijal da postigneš velike stvari.' Ova izjava jača samopouzdanje, motivaciju i pozitivan stav kod djeteta, pružajući djeci osnovu da vjeruju u sebe i rade prema svojim ciljevima", navodi Michel.
4. "Razočaranje si."
Ova fraza stvara stalni osjećaj neuspjeha kod djece i uzrokuje dugotrajnu emocionalnu bol, čime udaljava roditelje od djece.
Michel savjetuje: "Radije koristite fraze koje pružaju temelj bezuvjetne ljubavi i podrške, potičući emocionalno blagostanje i otpornost djece, primjerice: 'Volim te i cijenim bez obzira na sve'."
5. "Tako si glup/a."
Korištenje pogrdnih izraza umanjuje samopouzdanje djece te ometa njihovu sposobnost učenja i rasta.
"Važno je zapamtiti da su djeca ranjiva i podložna utjecaju, a način na koji im govorimo može imati trajne učinke na njihov emocionalni i psihološki razvoj. Korištenje pozitivnih i konstruktivnih izraza, pružanje podrške i pokazivanje empatije ključno je za njihovo samopoštovanje i blagostanje", zaključio je savjetnik.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati