Psihoterapeutkinja: Roditelji koji odgajaju mentalno snažnu djecu rade jednu stvar
DJECA tijekom odrastanja, između ostalog, uče kako se nositi i kontrolirati svoje osjećaje i emocije. Mnogim roditeljima instinkt je priskočiti u pomoć i pokušati popraviti situaciju koja rastužuje njihovo dijete, ali psihoterapeutkinja Amy Morin smatra kako odgajanje mentalno snažne djece ne podrazumijeva da ćete ih zaštiti od baš svakog izazova.
"Važnije od toga da ih zaštitite, jest naučiti ih kako se nositi s tim izazovima. Jedan od najboljih načina za izgradnju mentalne snage jest omogućiti djeci da preuzmu odgovornost za svoje emocije", ističe Morin za CNBC.
Psihoterapeutkinja dodaje kako je "prirodno htjeti zaštititi svoje dijete od nelagode, ali kada roditelji preuzmu odgovornost za upravljanje osjećajima svoje djece, nenamjerno im onemogućuju da razviju ključne vještine potrebne za nošenje s usponima i padovima u životu".
Nemojte postati "emocionalni menadžer" svog djeteta
Umjesto da djecu nauče kako se sami nositi s razočaranjem ili frustracijom, koje će biti povremeni dio njihova života, oni ih neprestanom zaštitom uče kako je potrebno oslanjati se na druge koji će riješiti njihove probleme.
"Djeca trebaju priliku za vježbanje suočavanja s neugodnim emocijama. Dakle, pružite im smjernice, ali nemojte obavljati posao umjesto njih. Dopustite djeci da preuzmu kontrolu nad svojim osjećajima uz vaše vodstvo, oblikujući ih u snažne i sposobne pojedince", pojašnjava Morin.
Savjetuje da kao roditelji ne postanete takozvani "emocionalni menadžeri" svojoj djeci. "Pretjerano upravljanje emocijama često započinje s dobrim namjerama, ali brzo postaje obrazac koji je teško prekinuti i koji dugoročno šteti mentalnom zdravlju djece", tvrdi ona.
Smatra da, ako roditelji preuzmu ulogu "emocionalnog menadžera", najčešće odmah rade tri nenamjerno loše stvari za mentalno zdravlje djece.
"Odmah ih razveselite: Radite sve kako biste odvratili pažnju djeteta kada je uzrujano, smišljate šale ili im dajete slatkiše koje vole. Iako to kratkoročno djeluje, uči vaše dijete da izbjegava neugodne emocije umjesto da se s njima suoči.
Odmah ih smirujete: Čim počnu plakati, vi ih pokušavate utješiti. Iako je tješenje dio roditeljstva, uvijek odmah uskočiti može spriječiti njihovu sposobnost da nauče tehnike samoumirivanja.
Prebrzo intervenirate: Ako vaše dijete izrazi frustraciju dok se igra ili kada napravi pogrešku, uskačete li prebrzo kako biste posredovali prije nego što dobije priliku da samo riješi problem? To može spriječiti razvoj vještina rješavanja problema", pojašnjava ona za CNBC.
Djeci je potrebno dopustiti da preuzmu kontrolu nad vlastitim emocijama
Umjesto da ih neprestano pokušavate zaštititi, psihoterapeutkinja savjetuje da promislite o tome što djeca zapravo mogu naučiti preuzimajući kontrolu nad vlastitim osjećajima.
"Snažne vještine emocionalne regulacije ne znače da djeca neće osjećati tugu, ljutnju ili frustraciju, to je dio ljudskog iskustva. Ali bit će bolje pripremljena da se samostalno nose s izazovima u životu", tvrdi Morin.
Prema psihoterapeutkinji, postoje četiri važna razloga zašto je potrebno djeci omogućiti da se sama suoče s vlastitim emocijama, čak i kada vam je to teško gledati kao roditeljima.
"Bolje vještine rješavanja problema: Ostat će smireniji pod pritiskom, što im pomaže da jasno razmišljaju i učinkovito rješavaju probleme.
Pozitivan utjecaj na jačanje odnosa: Veća je vjerojatnost da će djeca svoje osjećaje izražavati na zdrav način i bolje razumjeti kako se njihovi prijatelji osjećaju, što ih čini pristupačnijima i pomaže im izgraditi snažnija prijateljstva.
Šansa za bolji akademski uspjeh: Studije su pokazale da je emocionalna regulacija povezana s boljom produktivnošću i uspjehom u učionici.
Smanjen rizik od tjeskobe i depresije: Kada djeca nauče kako preraditi velike emocije rano u životu, istraživanja pokazuju da je manja vjerojatnost da će kasnije razviti tjeskobu ili depresiju", zaključuje psihoterapeutkinja Morin.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati