Roditelji negoduju zbog dnevnika za djevojčice koji se prodaje u hrvatskim knjižarama
NAKON što je jedna djevojčica za rođendan dobila dnevnik za djevojčice koji se može pronaći u hrvatskim knjižarama, njezinoj mami u oko je upao detalj koji je podijelila na društvenim mrežama.
Fotografirala je stranicu na kojoj se djevojčicama sugerira da pri dopisivanju s prijateljicama koriste šifre i skraćenice. Tako je jedan od navedenih primjera SZTO, što znači samo za tvoje oči. Djevojčicama se predlaže i da u razgovorima koriste PR, što znači pazi, roditelji ili RIG roditelji iznad glave.
Foto: FacebookFotografija se proširila društvenim mrežama i pokrenula se rasprava o tome što ovakav dnevnik, namijenjen starijima od 6 godina, poručuje djeci.
Dok jedni smatraju da bi ove poruke mogle narušiti odnos između djeteta i roditelja, odnosno povjerenje, drugi ne vide problem. Kažu da su i sami u nižim razredima osnovne škole razvijali šifrirani jezik sa svojim prijateljima, kao i da ne očekuju da im djeca budu najbolji prijatelji, što znači da je razumljivo da će imati tajne.
Tajne zvuče uzbudljivo, ali isključuju druge i mogu sakriti štetna ponašanja
Tajne zvuče uzbudljivo, imaju vrijednost i one koji ih znaju stavljaju u poziciju moći. Istovremeno isključuju druge, mogu sakriti štetna ponašanja i roditelji bi o njima trebali razgovarati s djecom.
"Važno je da djeca razumiju razliku između dobrih i loših tajni", rekla je psihologinja Catherine Hallissey za Metro.co.uk.
Kao primjer dobre tajne navodi kupnju rođendanskog dara za brata ili sestru i poticanje djeteta da ne otkrije o čemu je riječ. Loše tajne su one zbog kojih dijete može osjetiti zabrinutost i strah ili ima osjećaj da ih nikome ne može reći.
Mala djeca ne znaju čuvati tajne
Kada su u pitanju toddleri, teško je očekivati da će oni pred vama imati tajne jer ih ne znaju čuvati. Najbolji način da odvratite djecu od čuvanja tajni je da im budete primjer. To znači da ne tražite od njih da čuvaju tajne. Primjerice, možete uvesti kućno pravilo koje glasi "ne čuvamo tajne" i razvijati otvorenu komunikaciju u svom domu.
"Pazite kako ćete reagirati na greške svoje djece jer ne želite stvoriti dojam da ćete podivljati ako vam otkriju tajnu", upozorava Hallissey.
Uz sve navedeno, slušajte svoje dijete. Ako niste prisutni dok su mali, neće vam se povjeravati ni kad budu veliki, odnosno neće vas vidjeti kao osobu kojoj mogu vjerovati.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati