Studija: Žene koje koriste dezinficijens češće imaju djecu koja pate od astme
DJECA čije su majke redovito koristile sredstva za dezinfekciju tijekom trudnoće imaju za četvrtinu veću vjerojatnost da će oboljeti od astme i ekcema od djece čije majke ih nisu koristile, pokazuje novo istraživanje, a izvještava The Telegraph.
Korištenje dezinficijensa povećalo se posljednjih godina, kako u medicinskim ustanovama tako i u široj javnosti, kao odgovor na pandemiju covida-19.
Istraživači sa Sveučilišta Yamanashi u Japanu ispitali su podatke o gotovo 80.000 majki i djece iz Japanske studije okoliša i djece kako bi procijenili je li izloženost majki dezinficijensima povezana s povećanim rizikom od alergijskih bolesti kod njihove djece u dobi od tri godine.
Studija je objavljena u časopisu Occupational & Environmental Medicine, a pokazala je da su djeca čije su majke svakodnevno koristile dezinficijense imala najveći rizik od takve dijagnoze.
Njihov rizik od razvoja astme bio je 26 posto veći, a za razvoj ekcema 29 posto veći nego kod djece čije majke nisu koristile dezinficijense. Oni koji su bili izloženi jednom do šest puta tjedno, imali su 18 posto veći rizik od astme i 16 posto veći rizik od razvoja ekcema od onih koji nikada nisu bili izloženi.
Nisu utvrđene značajne veze između upotrebe dezinficijensa i alergija na hranu.
Raspravljajući o mogućim objašnjenjima, znanstvenici su rekli da česta uporaba dezinficijensa tijekom trudnoće može promijeniti crijevne i kožne bakterije majke i djeteta. Izloženost nekim kemikalijama tijekom trudnoće također bi mogla utjecati na imunološki odgovor bebe, a nakon rođenja djeca bi mogla biti izložena molekulama dezinficijensa na koži svoje majke.
Druga je teorija, rekli su istraživači, da je veća vjerojatnost da će majke koje redovito koriste dezinfekcijska sredstva biti "medicinski obrazovane i imati bolji pristup zdravstvenoj skrbi od onih koje to ne rade". Stoga su ove majke možda češće prijavljivale simptome svoje djece liječniku.
"Naša otkrića pokazuju da izlaganje dezinficijensima tijekom trudnoće ima učinak na alergije kod potomstva", zaključili su, a u vezi s povećanom upotrebom kemikalija tijekom pandemije dodali: "Od velike je važnosti za javno zdravlje razmotriti je li izloženost prenatalnim dezinficijensima rizik za razvoj alergijskih bolesti."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati