Svjetski tjedan dojenja: Priča ove mame dokazuje da je svako iskustvo drugačije
MAMA Alhana u 13 mjeseci rodila je dvoje djece. Oduvijek je bila prilično ležerna po pitanju dojenja. Mislila je da će, ako bude mogla, dojiti svoju djecu, a ako ne bude, hranit će ih adaptiranim mlijekom. Međutim, nakon rođenja prvog djeteta percepcija joj se promijenila.
"Nakon prvog poroda kod dojenja me najviše iznenadila bol. Sjećam se da su mi se prsti svijali od same pomisli da moram nahraniti sina. Iskustvo s kćeri godinu dana kasnije bilo je savršeno, kao iz udžbenika. Nikakva bol, odmah je naučila kako uhvatiti dojku i hranila sam je bez stresa", podijelila je Alhana svoju priču uoči Svjetskog tjedna dojenja.
Sina Huntera je dugo pokušavala naučiti hraniti. Zbog svega joj je dijagnosticirana postporođajna anksioznost.
"Jednostavno nikad nije izgledao sit. Stalno bih ga hranila, a onda je i dalje bio gladan pa sam mu davala adaptirano mlijeko. Dva tjedna sam ga hranila i izdajala se pa ga hranila na bočicu, osjećala sam se kao da se nemam vremena zbližiti s njim", dodala je.
Na kraju je dobila mastitis i završila na drenaži desne dojke. Ali ni to ju nije pokolebalo sve dok joj liječnik nije rekao da je najbolje da prestane dojiti.
"Ljudi su mi govorili da je dobro što sam prestala mučiti samu sebe, ali ja sam požalila tu odluku. S kćeri Charlie sve teče glatko. Ima šest mjeseci, nikad nije bilo problema i u šoku sam što su moja iskustva toliko različita", ističe ova majka.
Ono što je naučila je da ljude ne zanima kako se vaše dijete hrani. Doji ili koristi bočicu, sasvim je svejedno.
"Da sam to ranije znala, možda ne bih toliko patila i možda bih se bolje povezala sa svojim sinom. Unajmila sam savjetnicu za dojenje, a imam i partnera i prijatelje koji me podržavaju. Suosjećam sa ženama koje možda nemaju takvu podršku", zaključila je.
Svjetski tjedan dojenja obilježava se od 1992. godine prvoga tjedna u kolovozu, od 1. do 7. kolovoza. Ovogodišnji moto je "ISTUPIMO ZA DOJENJE: educirajmo i pružimo podršku!" Ciljevi su informirati ljude o njihovim ulogama u podršci dojenju, povezati se s pojedincima i organizacijama kako bi stvorili topli lanac podrške dojenju, prenijeti poruku važnosti dojenja u pravilnoj prehrani, sigurnosti hrane i smanjenju nejednakosti.
Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje isključivo dojenje u prvih 6 mjeseci, nakon čega slijedi nastavak dojenja uz odgovarajuću dohranu do 2. godine i nakon toga.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati