Tri fraze koje roditelji ne žele čuti od svoje odrasle djece, prema istraživanjima
ODNOSI između roditelja i njihove odrasle djece često mogu biti složeniji nego što možda mislimo. Iako se pretpostavlja da će s vremenom ti odnosi postati lakši, neslaganja u očekivanjima mogu stvoriti napetosti. Studije su pokazale da je zajedničko pronalaženje razumijevanja ključno za jačanje veze između roditelja i odrasle djece. Dakle, prema istraživanjima, ovo su fraze koje roditelji ne žele čuti od svoje odrasle djece.
1. "Nikad nisi bio/la tu za mene kad sam bio/la dijete."
Istraživanje iz 2009. godine otkrilo je da napetosti u odnosima roditelja i odrasle djece često proizlaze iz nesklada u razvojnim potrebama i očekivanjima. Najkonstruktivniji pristup je suočiti se s problemima kada se pojave i raditi na međusobnom razumijevanju, dok izbjegavanje sukoba ili svađa samo pogoršava odnose. Roditelji bi trebali imati na umu da su u prošlosti radili najbolje što su mogli s alatima koje su tada imali te pružiti sebi suosjećanje, piše YourTango.
2. "Toliko si kritičan/na da ne mogu biti svoj/a pred tobom."
Ova fraza ukazuje na osjećaj odrasle djece da ih roditelji previše osuđuju, što može utjecati na njihovo samopouzdanje i autentičnost. Iako se roditelji možda ne vide kao kritične osobe, jedno istraživanje pokazalo je da roditelji, koji postavljaju visoka očekivanja prema odrasloj djeci, često doživljavaju ambivalentnost prema kvaliteti odnosa.
Napetosti su posebno izražene ako djeca nisu postigla "odrasle statuse", poput financijske stabilnosti, zaposlenja ili zasnivanja obitelji. Najbolje što roditelji mogu učiniti je prakticirati radikalno prihvaćanje i omogućiti djeci da sami definiraju uspjeh.
3. "Volio/la bih da si me drugačije odgajao/la."
Kad odrasla djeca izgovore ovu frazu, roditelji to mogu doživjeti kao optužbu. Iako djeca imaju pravo izraziti svoje osjećaje, roditelji trebaju prepoznati da se ne mogu vratiti u prošlost kako bi promijenili stvari. Suočavanje s ovakvim izrazima žaljenja zahtijeva od roditelja da puste osjećaje krivnje i fokusiraju se na sadašnjost.
Ključ je pustiti ono što se ne može kontrolirati, kako bi se izbjegla ogorčenost i uspostavili zdraviji temelji za budućnost.
Složeni odnosi između roditelja i njihove odrasle djece zahtijevaju strpljenje, empatiju i spremnost na slušanje. Prihvaćanje različitih perspektiva i otpuštanje prošlih nesuglasica može pomoći u stvaranju jačih i podržavajućih odnosa.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati