Tri načina kako roditelji mogu pomoći djeci da se bolje nose s osjećajem ljutnje
LJUTNJA je emocija koju je teško kontrolirati, pogotovo kada su u pitanju djeca. Sasvim je normalno da djeca, kao i odrasli, s vremena na vrijeme budu ljuta, ali je potrebno da roditelji nauče kako se nositi s time. Također, trebaju pomoći djeci da bolje upravljaju ljutnjom kako bi im osigurali zdravu budućnost.
Stručnjaci za roditeljstvo otkrili su za YourTango četiri načina na koje roditelji mogu pomoći djeci da izraze i kontroliraju svoju ljutnju. Dodaju kako pronalaženje rješenja za probleme s ljutnjom počinje procesom eliminacije, idealno tijekom prvog desetljeća života.
Održavanje svakodnevne rutine može pomoći
Sva djeca trebaju strukturu i rutine u svakodnevnom životu. Dobra rutina uključuje redovite obroke, rutinsko vrijeme za spavanje kako bi se izbjegao umor, vrijeme za igru, do četiri jasna obiteljska pravila i razumne posljedice.
Psihoterapeutkinja Mindi Lampert kaže: "Kad djeci dopuštate da podijele svoje misli i osjećaje, pružate im priliku da te osjećaje validiraju. Dijete, kao i odrasla osoba, želi vjerovati da ga osoba s kojom razgovara razumije. Dok odrasli mogu zaključivati iz govora tijela i drugih znakova, djeca trebaju konkretne odgovore. Kad im kažete da razumijete kako se osjećaju i što govore, validirate te osjećaje."
Kontroliranje ljutnje kod djece ovisi o njihovoj dobi, pišu iz YourTanga. Predškolci, dakle, djeca od pet ili šest godina, tek počinju razvijati sposobnost regulacije emocija: sposobnost prepoznavanja, razumijevanja i izražavanja svojih osjećaja. Dakle, ona neće moći konkretno roditeljima objasniti zašto su ljuti, već će svoju frustraciju pokazati kroz emocije.
Međutim, ako imate školarca ili tinejdžera, zadatak roditelja je pomoći djeci da nauče regulirati, primijetiti, imenovati, razumjeti i izraziti emocije.
Pokušajte saznati što bi mogao biti uzrok njihove ljutnje
Ako učitelji prijavljuju sukobe ili prkosno ponašanje djece svaki put kad trebaju prijeći iz jedne aktivnosti u drugu (npr. s odmora u učionicu), isprobati nešto novo, raditi samostalno ili surađivati s vršnjacima, trebali biste dublje razumjeti njihove potrebe u učenju, prenosi YourTango.
Ako se izljevi bijesa nastave i nakon razumnog razdoblja prilagodbe od nekoliko mjeseci, to može biti znak da se dijete bori s nekim aspektima učenja ili ima neki drugi problem čiji uzrok morate, kao roditelji, otkriti. Razgovarajte s učiteljem kako biste dobili jasnu sliku o ponašanju i potencijalnim okidačima. Ako se problem brzo ne riješi, razmislite o pomoći psihologa koji je specijaliziran za rad s djecom.
Rane intervencije mogu spriječiti da se poteškoće s učenjem pretvore u probleme mentalnog zdravlja.
Vodite brigu o njihovom mentalnom zdravlju
Ako ste uspostavili zdrave rutine i pravila te isključili probleme s komunikacijom i učenjem, a i dalje imate poteškoća u pomaganju djetetu da nauči regulirati svoje emocije, možda je vrijeme za stručnu pomoć. Ako su njihovi ispadi štetni, prečesti, intenzivni ili ometaju obiteljski život, ili ako su povučeni i depresivni, razmotrite rad s terapeutom specijaliziranim za rad s djecom.
Izaberite stručnjaka koji će vas uključiti u proces jer djeca trebaju i vašu pomoć tijekom cijelog tog procesa. Tko će vas uključiti u liječenje jer vaše dijete treba vašu podršku. Iako ljutnja nije opasna sama po sebi, može postati izazovna ako je često prisutna ili nekontrolirana.
Uz strpljenje i odgovarajuće vodstvo moguće je pomoći djeci da ljutnju izraze na zdrav način, što je ključno za njihov emocionalni razvoj.