Tri načina za uklanjanje žutih mrlji s madraca: Prirodno, kemijsko i ekstremno
MADRACI su magnet za prljavštinu, a razlog je jednostavno gravitacija. Madraci privlače čestice prašine iz zraka i plodno su tlo za stvaranje gljivica i plijesni. Budući da mnogo sati provodimo u krevetu, madraci su dosta vremena u kontaktu s našim tijelom. S obzirom na to da ljudska tijela izlučuju puno tekućine poput znoja i kožnih ulja, prirodno je da se zaprljaju.
Gljivice i bakterije nalaze se u madracima i tu nalaze odlično tlo za razmnožavanje. Održavanje vašeg madraca besprijekornim nije samo pitanje čistoće, već i zdravlja. Ako ste ikada čuli za stjenice, znate koliko mogu biti zastrašujuće.
Ipak, nemojte misliti da je dobro održavanje dovoljno za garanciju besprijekorno čistog kreveta. Čak i najzagriženija čistačica povremeno će naletjeti na žute mrlje na madracu.
Što uzrokuje žute mrlje na madracu?
Postoje mnoge stvari koje mogu uzrokovati žute mrlje na vašem madracu. Neke su bezopasne, a druge su opasne za vaše zdravlje. Budući da prosječna osoba ne može razlučiti te dvoje vrste, žute mrlje uvijek trebate očistiti čim ih primijetite.
Naša tijela luče mnogo različitih tekućina. Jedna od njih je sebum, ulje koje naše tijelo proizvodi kako bi zaštitilo i hidratiziralo našu kožu. Sebum se također nalazi u kosi.
Žute mrlje na madracu mogu biti i posljedica jedenja u krevetu, inkontinencije, a mogu se pojaviti i zbog nezgoda djece ili kućnih ljubimaca na vašem krevetu, gdje je vjerojatno objašnjenje tih mrlja urin.
Ako živite u vlažnom području, vjerojatno se puno znojite u krevetu
Znoj je nezgodan jer je u početku nevidljiv, ali ako mu dopustite da se nakupi, ostavit će neugodan i smrdljiv trag.
Daleko najgori uzrok žutih mrlja na madracu je plijesan. Znoj, urin i ulje uzrokovat će umnožavanje plijesni na vašem madracu. Ona se munjevito širi na vlažnim i toplim dijelovima kućanstva i iako nisu sve opasne, postoje vrste koje ispuštaju otrovnu tvar zvanu mikotoksin.
Mikotoksini napadaju vaš dišni sustav. Ako primijetite da imate problema s disanjem, osobito noću, pregledajte svoj krevet i potražite plijesan jer bi to mogao biti uzrok. Plijesan također može uzrokovati iritaciju kože i gljivične infekcije.
Na kraju, dotrajalost madraca također uzrokuje gubitak izvorne čiste boje madraca. To je prirodno i bezopasno, ali može otežati mogućnost uočavanja opasnijih žutih mrlja na madracu. Ako je vaš madrac star, vjerojatno je bolje da ga zamijenite. Evo kako ukloniti žute mrlje s madraca.
Prirodno rješenje
Ovo je ekološki prihvatljivije rješenje. Soda bikarbona vaš je prijatelj. Pomiješajte vodu, sol i sodu bikarbonu u zdjeli da napravite smjesu. Alternativno, pospite sodu bikarbonu izravno na krevet. Nemojte se usredotočiti samo na zamrljano područje, iako na njemu trebate koristiti više mješavine nego na drugim mjestima. Čistite cijeli madrac i pobrinite se da se plijesan ne proširi previše.
Nakon što ste smjesu nanijeli, ostavite da odstoji 30 minuta.Nakon toga obrišite mrlju mokrim ručnikom. Ne morate brisati sodu bikarbonu na drugim mjestima, možete je samo usisati nakon što završite s čišćenjem mrlje.
Kemijsko rješenje
Opet će vam trebati soda bikarbona, osim što ćete je ovaj put pomiješati s deterdžentom za suđe. Svaki deterdžent za posuđe dobro će funkcionirati, ne brinite previše o robnim markama ili mirisima. Otopina koju napravite treba biti pjenušava. Nanesite otopinu na zamrljano područje, gladeći ga rukavicama ili mokrim ručnikom. Nakon što nanesete otopinu na cijelo umrljano područje, ostavite da odstoji oko 10 minuta. Zatim ga obrišite mokrim ručnikom.
Još niste gotovi. Poprskajte umrljano područje vodikovim peroksidom, a zatim istrljajte mrlju svojim pouzdanim mokrim ručnikom. Obrišite preostali vodikov peroksid suhom krpom. Postupak je gotov, osim ako mrlja nije nestala. Ako je to slučaj, ponovite cijeli postupak ispočetka.
Ekstremno rješenje
Možete zamijeniti svoj madrac ako je prestar. To, dakako, nije uvijek izvedivo, a ujedno je i najskuplje rješenje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati