Psiholozi: Ako želite odgojiti empatičnu djecu, počnite koristiti ovih sedam fraza
DJECA, pogotovo ona mala, često mogu biti fokusirana samo na sebe i svoje potrebe. Međutim, način na koji odrasli razgovaraju s njima može ih potaknuti na promjenu razmišljanja i razvijanje empatije dok odrastaju. Skupina stručnjaka za roditeljstvo za HuffPost je izdvojila određene fraze koje bi roditelji trebali koristiti u komunikaciji s djecom.
"Empatija je sposobnost primjećivanja i razumijevanja emocija drugih ljudi. Ne samo da omogućuje sagledavanje tuđih perspektiva, već pomaže u izgradnji odnosa i rješavanju sukoba", pojašnjava dječja psihologinja i trenerica za roditeljstvo, Ann-Louise Lockhart.
Dodaje kako djeca "koja prakticiraju empatiju češće pokazuju ljubaznost, prilagođavaju se raznolikim okruženjima i razvijaju otpornost. Te su vještine ključne za njihovu emocionalnu dobrobit i pridonose uspjehu u osobnim i profesionalnim aspektima života kasnije".
Izjave i pitanja koja koristimo u interakciji s djecom ključne su za razvijanje empatije, slažu se stručnjaci. Koristeći neke od fraza i izjava u nastavku, potiče se razmišljanje kod djece o emocijama i perspektivi drugih ljudi.
"Kako se osjećaš?"
Psihologinja Michele Borba smatra da je "najvažnije što trebate učiniti, od samog početka, razgovarati o osjećajima". Za malu djecu (od 2 do 4 godine) preporučuje govoriti o četiri osnovne emocije: sreći, tuzi, ljutnji i strahu.
Kad dijete malo odraste, možete ga pitati: "Kako se osjećaš?", i potaknuti ga da se pogleda u ogledalo i imenuje svoje emocije.
"Kako misliš da su se oni osjećali kad se to dogodilo?"
"Nakon što dijete nauči imenovati vlastite emocije i razumjeti kako se osjeća, počnite postavljati pitanja o osjećajima drugih ljudi", predlaže Borba.
Time ih učite da sagledaju tuđu perspektivu, koja je ključan dio empatije, ističe Lockhart za Huff Post. "Ovo pitanje potiče djecu da izađu iz vlastitog iskustva i razmotre emocije druge osobe. Pomaže u razvijanju navike primjećivanja i priznavanja emocija u društvenim interakcijama, što je ključno za izgradnju suosjećajnih odnosa."
"Što možeš učiniti da im pomogneš da se osjećaju bolje?"
Psihologinja Lockhart ističe da ovo pitanje "naglašava da empatija nije samo osjećanje za nekoga, već i činjenje nečega kako bismo pomogli". Dodaje kako se postavljanjem ovog pitanja djecu uči da "razmišljaju o rješenjima i pokazuje im važnost proaktivne podrške drugima".
Kad ih pitate što mogu učiniti, "ne dajete im riječi, već ih potičete da sami dođu do odgovora", objašnjava Borba.
"Čini se da su imali težak dan. Što misliš da bi im trebalo?"
Slično prethodnom pitanju, pitati što je drugoj osobi potrebno također uči djecu sagledavanju tuđe perspektive i rješavanju problema. Lockhart pojašnjava: "Usmjeravajući se na potrebe, djeca uče razumjeti motive iza ponašanja i razvijaju dublju razinu suosjećanja."
"Vidim da si uzrujan/na. Razgovarajmo o tome."
Ova fraza "pomaže validirati osjećaje djeteta i pokazuje mu da je u redu izraziti i obraditi te osjećaje. Razgovor o emocijama također ih uči kako prepoznati i artikulirati vlastite osjećaje", pojašnjava Lockhart za HuffPost.
Dodaje kako, govoreći ovu frazu, "roditelji pokazuju djeci da su njihovi osjećaji važni i zaslužuju pažnju. Kad djeca vide da se njihovi osjećaji priznaju, vjerojatnije je da će isto učiniti za druge". Pitajući dijete želi li razgovarati, također pokazujete da ga želite podržati.
"Možeš li se sjetiti trenutka kad si se i ti tako osjećao/la?"
Stručnjakinja za roditeljstvo, Amy McCready, smatra da korištenje ove izjave "pomaže djeci povezati svoja iskustva s osjećajima drugih". Djetetu je lakše razumjeti emocije druge osobe ako razmisli o sličnom iskustvu koje je i samo doživjelo.
"U redu biti ljut/tužan zbog toga."
McCready dodaje da "ova izjava normalizira djetetove osjećaje i pomaže im razumjeti da ne moraju skrivati ili se sramiti svojih emocionalnih reakcija". Pokazuje im da je zdravo procesuirati emocije umjesto da ih potiskuju, prenosi HuffPost.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati