Ne spavate dobro? Navečer pojedite ovo ukusno žuto voće, savjetuju stručnjaci
PREMA britanskoj Nacionalnoj zdravstvenoj službi (NHS), odraslima je potrebno između sedam i devet sati sna svake noći. Međutim, mnogima od nas to nije baš lako ostvariti. Trećina ljudi pati od nesanice, a problemi sa spavanjem mogu biti uzrokovani stresom, anksioznošću, bolestima ili lijekovima.
No, postoji i prirodan način poboljšanja kvalitete sna. Stručnjaci koji stoje iza platforme Silent Night Therapy savjetuju da za bolji san pojedete ananas prije spavanja.
Zašto baš ananas? Ovo tropsko voće sadrži melatonin, hormon koji pomaže u regulaciji ciklusa spavanja i budnosti. Melatonin se prirodno proizvodi u tijelu, ali uz hranu bogatu tim hormonom, možemo ga povećati, a time poboljšati kvalitetu spavanja. Ananas također sadrži vitamin C, magnezij i vlakna, koji su također bitni za dobar san. Uz to, sadrži enzim bromelain, koji smanjuje upalu i opušta mišiće.
Istraživanje objavljeno u Journal of Pineal Research 2013. godine potvrdilo je da konzumacija ananasa, uz druge vrste voća, može značajno povećati razinu melatonina u tijelu. U studiji je sudjelovalo 12 zdravih muškaraca koji su pili sok od ananasa, banana ili naranči. Ispitanici su imali najveću koncentraciju melatonina u krvi dva sata nakon konzumiranja soka.
Koje još navike pomažu za bolji san?
NHS preporučuje i nekoliko navika koje mogu poboljšati kvalitetu sna:
- Ići na spavanje i buditi se u isto vrijeme svaki dan.
- Opuštanje barem sat vremena prije spavanja – to može biti kupka ili čitanje knjige.
- Pobrinite se da spavaća soba bude tamna i tiha – koristite rolete, masku za oči ili čepiće za uši ako je potrebno.
- Redovita tjelovježba tijekom dana, ali izbjegavajte vježbanje neposredno prije spavanja.
- Osigurajte udoban madrac i jastuke.
- Izbjegavajte pušenje, alkohol, kavu i čaj barem šest sati prije spavanja.
- Nemojte jesti teške obroke kasno navečer.
- Nemojte gledati televiziju ili koristiti uređaje poput pametnih telefona neposredno prije spavanja, jer plavo svjetlo otežava uspavljivanje.
Ako, unatoč promjenama u navikama, i dalje imate problema sa spavanjem, ili ako nesanica traje već duže vrijeme i negativno utječe na vaš svakodnevni život, obratite se svom liječniku.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati