Kako biti razuman roditelj? Izvukli smo neke savjete iz vrlo prizemne i poučne knjige
MOŽDA će nekima biti neobično što u ovome članku pomažemo roditeljima da donose razumne i racionalne odluke, no vrijeme u kojem živimo to svakako zahtijeva. U znanost se sumnja, a Facebook sve više postaje mjesto prikupljanja informacija. I to važnih, životno važnih. Tako je i s roditeljima koji, kao da nije dovoljno zbunjujuće dobiti malo dijete u život, teško mogu doći do ispravnih informacija. A posljedice današnjih odluka mogu odrediti čitav život djeteta.
Američka ekonomistica i majka dvoje djece Emily Oster posvetila se proučavanju istraživanja o odgoju i svemu što se tiče beba te je napisala knjigu Racionalan roditelj kako bi nam pomogla prokrčiti put kroz bapske priče i gomilu dezinformacija u prvih nekoliko godina. Izvukli smo neke savjete i zaključke iz te vrlo prizemne i korisne knjige. Zaključke smo citirali iz knjige, a svi su potkrijepljeni brojnim i provjerenim istraživanjima koja autorica opširnije navodi u knjizi. Poslušajmo, dakle, znanost:
1. Dojenje - velika kontroverza
Istraživanja o dobrobiti dojenja opustit će mnoge koji se dvoume oko dugoročnih dobrobiti.
"U ranome djetinjstvu ima dobrobiti za zdravlje iako su dokazi koji to podržavaju slabiji nego što se to obično tvrdi. Vjerojatno postoje neke dugoročne prednosti za majku vezane za rak dojke, no nema čvrstih dokaza. Podaci ne pružaju jake dokaze za dugoročne dobrobiti dojenja za zdravlje ili inteligenciju vašega djeteta." Dakle, kako god postupate, nećete pogriješiti.
2. Sigurno spavanje dojenčadi
"Postoje čvrsti dokazi da dojenčad koja spava na leđima ima manji rizik od SIDS-a (sindrom iznenadne smrti dojenčadi). Postoje dokazi umjerenog značaja koji ukazuju na to da je riskantno spavati u istome krevetu s bebom. Ti su rizici mnogo veći ako vi ili vaš partner pušite ili pijete. Dokazi za spavanje u istoj sobi nisu toliko čvrsti. Prednosti spavanja u istoj sobi nestaju nakon prvih nekoliko mjeseci. Dojenčad i djeca možda će bolje spavati ako nakon prvih nekoliko mjeseci dijete spava samo."
3. Cijepljenje
"Cjepiva su sigurna. Malen broj ljudi ima alergijske reakcije koje je moguće tretirati. Postoje neke vrlo rijetke negativne posljedice, a ako se i pojave, javljaju se većinom kod imunokompromitirane djece. Jedini češći rizici jesu vrućica i febrilne konvulzije, koje su također rijetke i ne nanose dugoročnu štetu. Nema dokaza za povezanost cjepiva i autizma, a mnogo je dokaza koji pobijaju takvu povezanost. Cjepiva sprječavaju bolest u djece."
4. Trening spavanja
"Metode 'puštanja bebe da se isplače' učinkovite su za poticanje spavanja noću. Imamo dokaze da te metode dovode do boljih ishoda za roditelje, uključujući manje depresije te bolje opće mentalno zdravlje. Nema dokaza za dugoročne ili kratkoročne negativne posljedice za bebe; u stvari, imamo pokoji dokaz za kratkoročne dobrobiti. Za niz različitih metoda imamo dokaze uspješnosti, a nema mnogo dokaza koji bi nam pomogli razlikovati ih. No najvažnija je dosljednost: odaberite metodu koje se možete pridržavati i držite je se."
5. Kada beba treba početi pričati
"Na raspolaganju imamo standardna oruđa kojima možemo procijeniti veličinu vokabulara djeteta, koja možemo i sami upotrijebiti te znati gdje smo. Imamo i neke mjere koje nam mogu pomoći pri usporedbi pa je tako lako odrediti odvija li se sve kako treba. Djevojčice, u prosjeku, razviju jezične sposobnosti prije dječaka iako između spolova ima mnogo preklapanja. Vrijeme jezičnog razvoja ima nekih veza s kasnijim ishodima - rezultatima testova, čitanjem - no snaga predviđanja prilično je slaba za bilo koje pojedinačno dijete."
6. Navikavanje na tutu
"Dob početka navikavanja na tutu narasla je s vremenom, vjerojatno zato što roditelji sve kasnije započinju s navikavanjem. Raniji početak navikavanja dovodi do ranijeg dovršetka, u prosjeku, iako općenito dulje traje; intenzivno navikavanje prije dvadeset sedmog mjeseca života ne dovodi do ranijeg dovršavanja. Nema mnogo dokaza o učinkovitosti navikavanja vođenog djetetom u usporedbi s intenzivnijim metodama usredotočenim na krajnji cilj. Odbijanje kakanja na tuti uobičajen je problem za koji postoje neka ograničena rješenja."
7. Discipliniranje
"Možete pronaći niz programa koji dokazano poboljšavaju ponašanje djece. Takvi su programi usredotočeni na dosljedne nagrade i kazne, te izbjegavanje ljutnje u roditelja. Isplati se posvetiti tome jer način poučavanja u ranoj dobi ostaje za cijeli život. Nije dokazano da udaranje poboljšava ponašanje. Upravo suprotno, kratkoročno i dugoročno je povezano s lošijim ponašanjem, pa čak i u odrasloj dobi."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati