Neke zemlje imaju kutije za ostavljanje neželjenih beba. Evo kako funkcioniraju
AKO STE se ikad zapitali kako funkcioniraju kutije za ostavljanje neželjenih beba, zanimat će vas video koji je postao viralan na TikToku. Naime, od kraja 90-ih u SAD-u se postavljaju takve kutije u sklopu zakona koji dekriminalizira čin ostavljanja neozlijeđene dojenčadi. Danas svaka od 50 država ima zakone o sigurnom utočištu.
Kutije za bebe, koje se obično nalaze u vatrogasnim postajama, odjelima hitne pomoći i bolnicama, uređaji su napravljeni s namjerom spašavanja beba predanih u skladu sa zakonom. Drugim riječima, njima se pokušava spriječiti tragedije poput pronalaženja napuštene novorođenčadi u kontejnerima ili na otvorenom.
"Ako roditelj priđe jednoj od naših kutija, sve što treba učiniti je otvoriti vrata, uzeti narančastu vrećicu, staviti novorođenče unutra, zatvoriti vrata i udaljiti se", objasnila je osnivačica Safe Haven Baby Boxa Monica Kelsey.
Novorođenče je u kutiji sigurno i zaštićeno pune dvije minute, a onda će se oglasiti alarm i upozoriti vatrogasce da je beba unutra.
Teksas je 1999. godine bio prva država koja je donijela zakon o sigurnom utočištu za dojenčad. Ovaj zakon postoji kao poticaj majkama u krizi da sigurno prepuste svoje bebe na određena mjesta gdje je svaka beba zaštićena i medicinski osigurana dok ne bude smještena u stalni dom.
Zakon dopušta roditelju koji predaje svoje dijete da ostane anoniman i zaštićen od kaznene odgovornosti ili progona za ugrožavanje djeteta, napuštanje ili zanemarivanje. Do danas je svih 50 američkih saveznih država donijelo zakone o sigurnim utočištima.
Osnivačica Safe Haven Baby Boxa Monica Kelsey oduvijek je znala da je posvojena. Kada je imala 37 godina, saznala je da je začeta tijekom silovanja i da je napuštena kao dojenče. Njezina osobna priča inspirirala ju je da se zalaže za dojenčad u sličnim situacijama. Prema web stranici organizacije Safe Haven Baby Box, Kelsey se nada da će jednog dana iskorijeniti ilegalno napuštanje dojenčadi diljem svijeta. Ona je također veteranka američke mornarice, bivša vatrogaskinja i medicinarka.
Kutija za ostavljanje neželjenih beba sastoji se od krevetića za novorođenčad, poput onih u bolnicama. Nakon dvije minute vatrogasci preuzimaju bebu. U SAD-u postoji preko 70 ovakvih kutija. Otkako je postavljena prva kutija, na ovaj način predano je više od stotinu beba.