Ovo je istina o tome smijete li piti kavu i čaj u trudnoći
UOBIČAJENO je da trudnicama govore da moraju izbjegavati određene stvari poput sirovih školjki, pljesnivih sireva i nekuhanog mesa. Neke se klone i kofeina, ali prema mišljenju dr. Isis Amer-Wahlin, opstetričarke i ginekologinje, nije potrebno odricati se kave i čaja u potpunosti.
Za Insider je pojasnila da savjeti variraju od liječnika do liječnika, ali brojne studije su pokazale da je umjerena konzumacija kofeina u trudnoći sigurna.
“Umjerenost je ključna. Ako pijete nekoliko kava dnevno, bilo bi dobro da smanjite u trudnoći. Važno je znati da kava sadrži kofein, a on se može pronaći i u čaju, čokoladi, ali i određenim lijekovima”, izjavila je dr. Amer-Wahlin.
Kofein može na nekoliko načina utjecati na tijelo majke i djeteta.
“Kofein je stimulans pa možemo biti budniji. Uzrokuje i visok krvni tlak i ubrzava srčani puls, a obje stvari treba izbjegavati u trudnoći. Kada je riječ o djeci, njihov metabolizam će teže probaviti kofein, što znači da im može narušiti san”, dodala je i upozorila da postoji nekoliko studija koje su pokazale da previše kofeina može povećati rizik od pobačaja, što je još jedan argument zašto je važno biti umjeren.
Jedna studija iz Norveške iz 2013. je pokazala da prekomjerna količina kofeina može smanjiti tjelesnu masu djeteta, što se povezuje s povećanim rizikom od razvoja dijabetesa, bolesti srca i visokog krvnog tlaka kasnije u životu.
“Kad se sagleda cjelokupna situacija, dokazi ne upućuju na to da kofein treba eliminirati iz prehrane, već ograničiti njegov unos na umjerenu količinu. Ako ste zabrinuti ili trebate dodatna pojašnjenja, svakako se obratite svom izabranom liječniku”, savjetuje dr. Amer-Wahlin.
Opći konsenzus je da je 200 miligrama kofeina dnevno sigurna količina, što je oko dvije šalice instant kave.
“Ako kofein unosite napitcima poput kave ili čaja, provjerite oznake na drugoj hrani da ne prijeđete preporučeni dnevni unos”, zaključila je liječnica.