Pet malih tajni roditelja koji odgajaju motiviranu djecu, prema terapeutu
ODGOJ djece koja u svemu odugovlače može biti iscrpljujuće. Većina roditelja želi pomoći svojoj djeci da prevladaju ovu lošu naviku, ali možda jednostavno ne znaju kako. Srećom, terapeut Brent Berman otkrio je pet malih tajni i strategija roditelja koji odgajaju motiviranu djecu.
1. Uspješno identificiraju smetnje svoje djece
U današnje moderno vrijeme postoje mnogi softveri za blokiranje učitavanja naših omiljenih web-stranica ili postavke koje nam omogućuju kontroliranje vremena provedenog na društvenim mrežama.
Slično tome, Berman savjetuje: "Pokušajte primijeniti sličnu strategiju u svom domu tako da isključite Wi-Fi tijekom vremena za zadaću i uklonite uređaje, poput mobitela i tableta, iz sobe. Okruženje bez ometanja pomaže djeci da se usredotoče, bilo da rade zadaću ili provode vrijeme s obitelji."
2. Podučavaju ih emocionalnom regulaciji
"Odupiranje odugovlačenju prvo zahtijeva osvještavanje emocija. Tek tada možemo nadjačati naš odgovor 'bori se ili bježi' na zadatak koji imamo", objašnjava terapeut za YourTango.
Tvrdi da nam to omogućuje vježbanje korištenja "alata za svjesnost", kao što je dijafragmalno disanje, koje nam pomaže da ostanemo usredotočeni na ono što trebamo obaviti.
3. Postavljaju manje ciljeve
Veliki projekt u školi ili kod kuće može se činiti izazovnim čak i za odrasle, stoga možemo samo zamisliti kako se osjećaju djeca.
"Pokušajte pokazati svojoj djeci kako svoje velike zadatke mogu podijeliti na manje dijelove. To će im pomoći u smanjenju stresa i pritiska", savjetuje terapeut.
4. Povezuju ciljeve s privilegijama
"Dopustite svojoj djeci da gledaju TV ili pretražuju internet nakon što završe zadaću", kaže Berman. Dodao je da psiholog George M. Kapalka vjeruje da ovo pomaže djeci naučiti da privilegije proizlaze iz odgovornog ponašanja.
5. Pomažu im u razvoju upravljanja vremenom
Djeca ne znaju kako uspješno organizirati i upravljati svojim vremenom. Naš je posao naučiti ih kako to mogu raditi učinkovito.
"Neka vaša djeca zapišu svoje zadatke i prekriže dovršene dok ih obave. To pomaže djeci da se osjećaju uspješno i podiže njihovo samopoštovanje. Roditelji mogu započeti s nagrađivanjem svoje djece od dvije ili tri godine naljepnicama ili izletima. Zapamtite, uvijek je plus ako svoju odgovornost možete učiniti zabavnom", zaključio je terapeut.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati