Znate li zašto bebe u Finskoj spavaju u kartonskim kutijama?
Foto: Pinterest
ZNATE LI da sve više beba, unatoč svoj sili modernih krevetića i dodataka koji dolaze u obliku obveznih pomagala i opreme za bebe, novorođenčad sve češće spava u kartonskim kutijama. I to upravo u najbogatijim zemljama poput Finske.
Tako je već desetljećima, odnosno posljednjih 77 godina uobičajena praksa darivanja majki od strane finske države - i to kutijom, kartonskom kutijom u koju pakiraju osnovne potrepštine za novorođenče (nešto robice, kozmetika...), a u njoj se nalazi i tanki madrac prilagođen veličini kutije - za bebin prvi krevetac.
Finska je inače jedna od zemalja s najmanjom stopom smrtnosti beba. Statistički je taj omjer 3,4 na 1.000 rođenih beba, a što je gotovo duplo manje nego primjerice u Americi. A bebe spavaju u kutijama!
A koliko je taj model prepoznat kao zdrav, ekološki i uopće moralno prihvatljiv, posljednjih godina dokazuju sve brojniji "imitatori" - od vlada pojedinih zemalja (posebno Norveška), dobrotvornih organizacija, čak i proizvođača koji su pokrenuli biznis s proizvodnjom i prodajom različitih "paketa" - od kutija u kojima se nudi mnogo potrepština, do najosnovniji paketa u kojima dolazi samo kutija s madracem i tek nekoliko proizvoda za bebe.
Primjeri iz drugih zemalja
Primjerice, na području južne Azije, popularne su Barakat Bundle kutije s osnovnim potrepštinama poput čiste upakirane robice, prekrivača i mreže protiv komaraca. To su najjednostavnije, jeftine kutije u kojima se još, uz navedeno, pakiraju brošure s osnovnim informacijama o njezi beba.
Da bi majke dobile ovakvu kutiji potrebno je samo registrirati se kao trudnica i beba će po rođenju dobiti svoju kutiju. Slično kao i u Finskoj gdje je za dobivanje kutije potreban tek pregled otprilike oko četvrtog mjeseca trudnoće.
Kutije postoje i u južnoj Africi, gdje su poznate kao Thula Baba Box, ali su tamo, umjesto kartonskih, plastične kutije koje se mogu koristiti kao krevetić, ali i kao kadica za kupanje, a trudnice je mogu dobiti ukoliko prođu prenatalna predavanja u kojima je veliki naglasak stavljen na prevenciju HIV-a.
Malo po malo, ideja se proširila i na SAD - gdje majke mogu nabaviti svoju kartonsku kutiju s raznim dodacima, a moguće ih je dobiti (od strane vladinih agencija, bolnica... ili kupiti).
Paket je tamo poznat kao proizvod The Baby Box Companyja, a prodaje se u nekoliko različitih varijanti. Najosnovniji uključuju samo kutiju, madrac, vodonepropusnu prekrivku za madrac i plahticu. On košta 69 dolara. Žele li roditelji malo veći paket, za njega će izdvojiti primjerice 199 dolara, a dobit će čarapice, bodije, vreću za spavanje i organske proizvode za kupanje.
Britanci su također krenuli s ovakvim projektima, a njihova British Baby Box uključuje osnove - kutija, madrac, nepropusna podloga i plahtica - sve za otprilike 71 dolar. Za više od toga, za pakete koji uključuju i nešto robice te kozmetiku, roditelji moraju izdvojiti od 143 do maksimalno 214 dolara.
No, ako izuzmemo trošak kupnje krevetića, ovakav je iznos još uvijek mali, a kutija, koja je dovoljno čvrsta da "preživi" spavanje, jednom kada beba malo stasa može služiti i kao kutija za igračke.
Koliko je ovakva praksa u Finskoj, od kud je ideja i potakla, vrlo popularna i prihvatljiva svjedoči činjenica da je u toj zemlji paket moguće dobiti, ali i kupiti, za otprilike 450 dolara. Počeli su ih proizvoditi trojca finskih očeva koji su se toliko oduševili "poklonom" kojeg su dobili od države da ih sada kopiraju, proizvode i prodaju diljem svijeta pod imenom Finnish Baby Box.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati