KAKO SU HRVATI POKORILI AMERIKU Nisu imali za plaće ni dresove, ali su imali srce i Eusebija
Foto: NASLjerseys.com
TORONTO FC sutra u finalu protiv Seattlea lovi svoj prvi naslov pobjednika MLS-a i prvu titulu u nekoj od velikih sjevernoameričkih liga za grad Toronto nakon 1993. godine, kad su Blue Jaysi osvojili World Series.
Odlična momčad Toronta imala je samo pet poraza u istočnoj konferenciji, a kroz doigravanje prošetala se do finala i favorit je protiv Soundersa. Eventualna titula neće biti preveliko iznenađenje jer je Toronto ove sezone igrao sjajan nogomet, a neće biti ni prvi nogometni trofej u tom kanadskom gradu.
Još dok nije postojao MLS, a “soccer” je bio u povojima u SAD-u, nogomet je među Hrvatima u Torontu bio itekako popularan. Godina je 1975. i oči nogometnog svijeta okrenule su se prema New Yorku, gdje su tamošnji Cosmosi uspjeli u svlačionicu dovesti - Pelea. Veliki Brazilac preko noći popularizirao je nogomet u Americi, a za njim su uskoro krenuli Beckenbauer, Cruyff, Bobby Moore i drugi.
Daleko od svjetla pozornica i glamuroznih zvijezda bio je Toronto Metros, mali klub s gradske periferije koji se borio s financijama, a prijetio mu je i bankrot. Vlasnici su klub uskoro prodali klubu Toronto Croatia koji su vodili hrvatski iseljenici. Croatia je u to vrijeme igrala u kanadskoj nacionalnoj ligi, pa su kupljeni klub preimenovali u Toronto Metros-Croatia i ostavili ga u američkoj ligi.
Taj sufiks “Croatia” jako je smetao Amerikancima koji nisu željeli nikakav nacionalni predznak u svojoj ligi, ali nisu imali izbora. Alternativa je bila da se klub ugasi, što ipak nikome nije bilo u interesu.
“Pod svaku cijenu željeli su zadržati tu franšizu, a Hrvati su bili jedini kupci. Nisu ih mogli odbiti”, rekao je Ted Howard, tadašnji povjerenik lige.
Klubu nije prijetio bankrot, ali se i dalje mučio s financijama. Novac za plaće nekih igrača skupljao se u crkvi, a takav je slučaj bio sa stoperom Filipom Blaškovićem, bivšim igračem Dinama za kojeg je trebalo skupiti 10.000 dolara. Ispisivali su se čekovi, donirao se novac i u jedno popodne skupljena je svota za njegovu plaću.
“Tako je to išlo, to je bio praktički obiteljski klub. Hrvatska zajednica bila je i ostala strašno jaka i povezana i znalo se da kad god ti nešto treba, samo se obratiš svojim Hrvatima. Ja nisam imao ništa protiv toga da se u mojoj crkvi skuplja novac za nogometaše. Pa i ja sam za njih navijao”, prisjetio se fra Đuran tih dana za kanadske medije.
U momčadi je bio devet igrača iz Hrvatske i tadašnje Jugoslavije. Bilo je i Grka, Poljaka, Nijemaca i Mađara, a igrao je i - Eusebio. Da, pravi Eusebio stigao je u Toronto kad je vidio da je to “in” i skrasio se upravo u Torontu. Na klupi je bio legendarni Đalma Marković, ali momčad je bila u velikoj krizi. U lošem prvom dijelu sezone sedam utakmica zaredom nisu zabili gol, a onda se Đalma posvađao s Eusebijom.
Kad su im u goste stigli New York Cosmosi s Peleom, Đalma koji je to tada bio prvak Kanade s Torontom, ostavio je Eusebija na klupi i uskoro dobio otkaz.
Momčad je preuzeo Marijan Bilić, vratio Eusebija u ekipu i klub je polako počeo nizati dobre rezultate i osigurati play-off. Nitko im nije davao nikakve šanse, nisu bili ni u širem krugu favorita za naslov, no prvo su u prvoj rundi pobijedili Rochester Lancerse 2:1, a dva dana kasnije u konferencijskom polufinalu su nakon penala izbacili Chicago Sting.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati