Korona je u reprezentaciji, što sad?
KROVNA svjetska nogometna organizacija Fifa donijela je u kolovozu ove godine privremenu odluku koja klubovima omogućuje da zaustave odlazak igrača koje plaćaju na reprezentativna okupljanja. Drugim riječima, klubovi bi svoj proizvod trebali zaštititi od zaraze zabranom nastupanja za reprezentaciju i putovanja po gostovanjima. Oko ovog pravila, koje je po mnogočemu sporno te u praksi još ne živi, u savezima se stvara žestok otpor.
Fifa ga je namjeravala koristiti u slučajevima kad je u državi u koju putuju reprezentativci propisana obavezna samoizolacija od najmanje pet dana i ako postoje restrikcije za putovanje u zemlju gdje odigravaju utakmicu.
Epidemiološka situacija se preko ljeta donekle stabilizirala, ali krenuo je novi val pandemije u kojem Hrvatska ruši rekorde zaraženih.
Što će biti s međunarodnim nogometom? Špekulacije da će Fifa i Uefa klubovima dati ovu moć sve su ozbiljnije.
Klubovi ovo čekaju godinama
Klubovi i savezi već dugo ratuju zbog reprezentativnih akcija i prenatrpanih rasporeda. Igrači se vraćaju premoreni, veći je broj ozljeda i utakmica.
U ionako zgusnutom natjecateljskom kalendaru reprezentativna natjecanja iz klupske perspektive predstavljaju bespotreban dodatan napor za njihove zvijezde i povećanu mogućnost ozljeda.
Pandemija može takvim klubovima pružiti idealan alibi. Kada igrači otiđu na reprezentativno okupljanje, više nisu pod strogom kontrolom klupskih protokola vezanih uz koronu. Na okupljanje dolaze igrači iz mnogih država koje su različito pogođene koronom i imaju različite protokole vezane uz putovanja i testiranja. Dovoljno je da samo jedan od reprezentativaca bude pozitivan na koronu i da zbog toga svi završe u karanteni.
Nedavno su Celticovi navijači na društvenim mrežama pokrenuli inicijativu upućenu prema klubu da u vrijeme pandemije ne šalje igrače na reprezentativne akcije.
Možda je to najbolje opisati na primjeru Ante Budimira koji se danas testirao i dobio pozitivan nalaz te se nalazi u samoizolaciji. Pozitivan test dobio je tijekom dana i Andrej Kramarić te njegovi kolege u Hoffenheimu.
Lančana reakcija je krenula, moguće je. Sada to postaje mogući problem i za Real Madrid u kojem igra Luka Modrić ili Inter u kojem su Ivan Perišić i Marcelo Brozović. Zašto bi klubovi riskirali karantene i izbivanja svojih igrača u situacijama koje su izvan njihove kontrole? Je li pošteno da Real Madrid igra derbi protiv Barcelone bez pet ključnih igrača koje je u reprezentaciji zarazio igrač nekog trećeg kluba? Je li uopće više išta pošteno i regularno ove sezone?
Doktor reprezentacije: Do dolaska cjepiva ovo će trajati
Liječnik hrvatske reprezenatacije Zoran Bahtijarević, ujedno i dopredsjednik Uefine zdravstvene komisije i jedan autora korona protokola za utakmice nedavno je kazao da je važno sačuvati natjecanja jer o njima ovisi o golema sportska radna zajednica i to nije zanemarivo.
"Imali smo tešku ulogu uskladiti 55 različitih nacionalnih protokola, odnosno različitih politika i epidemioloških situacija, a mislim da smo u tome u velikoj mjeri uspjeli. Državne vlasti spremne su izaći u susret nogometnim klubovima, ali samo ukoliko se budu ponašali odgovorno. U tom će slučaju nadležna povjerenstva promatrati slučajeve koronavirusa izolirano, a neće ih generalizirati i automatski suspendirati cijele momčadi", rekao je Bahtijarević, dodajući da su hrvatski klubovi zasad pokazali ozbiljan pristup i zato nisu imali veći broj zaraženih.
Ovo je prije svega zdravstvena kriza, mi se moramo prilagođavati situaciji do pronalaska cjepiva. Klubovi i reprezentacije su u svojim 'sigurnim mjehurima', kreću se samo na relaciji hotel-trening-utakmica, a iako su svi testirani, svejedno se drže protokola, dogode se slučajevi zaraze. Naime, pogrešno je misliti da testiranje štiti nas, ono zapravo štiti ljude oko nas koje u tom trenutku ne možemo zaraziti, ali smo mi i dalje podložni zarazi", tvrdi Bahtijarević.
Izbornik Zlatko Dalić nedavno se požalio da ne zna tko će mu uopće doći na okupljanje i hoće li se svi s popisa uspješno probiti kroz karantene. Sada s okupljanja stižu zaraženi igrači, a Dalić je već nekoliko puta prošao samoizolaciju.
Kakva je procedura? HNS je javio svim savezima s kojima se susreo da ima zaražene igrače te tijekom dana provjerava kakvi su testovi igrača nakon povratka u njihove klubove. Daljnje odluke donose se u skladu s epidemiološkom službom i pravno time izlaze iz domene sporta, iako je Savez znao donositi i vlastite odluke, suprotne preporukama Stožera. U ovom slučaju nadležna epidemiološka služba procijenila je kako reprezentativni suigrači zaraženih Andreja Kramarića i Ante Budimira te članovi stožera nisu bili rizični kontakti te da nije potrebno propisati obveznu samoizolaciju bilo kojem članu reprezentacije.
Kada bi se klubovima pružila mogućnost da svojim igračima uskrate igranje u reprezentaciji, nema sumnje da bi ju neki sasvim sigurno nastojali iskoristiti. Pitali smo pravnike koji su na izboru informacija u Fifi kako će se rasplesti ova kriza i kakve su moguće posljedice.
Iveta: Savezi mogu zabraniti klubovima ovu odluku
HNS-ov tajnik i pravnik Vlado Iveta napominje da je teško reći kako će izgledati svijet, pa tako i što će za tri mjeseca tražiti klubovi.
"To su zasad samo špekulacije. Ne znamo ni kako će izgledati svijet kroz par mjeseci. Jedino epidemiolozi mogu donekle prognozirati kako će se odvijati svi aspekti života, pa tako i nogomet. Mi smo tu da ih slušamo i prilagodimo se uvjetima."
Ipak, kaže kako su određeni klubovi već pokazali namjeru da traže izuzeće svojih igrača s reprezentativnih okupljanja.
"Neki klubovi su već pokušali ishoditi takve scenarije, ali onda se kontaktira savez pod kojim ti klubovi funkcioniraju i tako se dogovorimo. Klubovi su dužni slušati saveze i Fifine propise. Svaki savez se zalaže za puštanje igrača u reprezentacije jer svakom savezu treba da mu drugi savezi izađu u susret na isti način."
Iveta smatra kako interesi klubova i reprezentacija i nisu toliko suprotstavljeni.
"Imali smo i u vrijeme prvog vala pandemije države koje su za sportaše radile iznimke u pogledu putovanja i karantena, poput Italije. Ne treba ovu temu sagledavati partikularno, bitna je i klupska i reprezentativna perspektiva. Ovome problemu moraju pristupiti svi zajedno."
Radić: Fifa ima preveliki utjecaj. Neće to nikad dozvoliti
Poznati splitski odvjetnik Davor Radić smatra kako će klubovi teško progurati ovu inicijativu, tvrdi da je Fifa moćnija od njih i da će zaštititi reprezentacije, odnosno svoj kalendar i natjecanja.
"Postoji pravilnik Fife koji jasno obvezuje klubove da puštaju igrače u reprezentaciju. Čak se prilikom sklapanja ugovora uvodi takva stavka. Klub je stopostotni vlasnik prava na registraciju igrača, ali su pravilnici skrojeni tako da klub nema mehanizam ne pustiti igrača na reprezentativno okupljanje, a da se protiv njega ne pokrene neka vrsta disciplinskog postupka", kaže Radić.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati