Holy: Zbog sporosti oko biootpada prijete nam veliki penali
Foto: Hina
ZBOG nužnosti smanjenja biootpada za 25 posto, sukladno EU direktivi, Hrvatskoj prijete velike kazne. Direktivu nismo ispunili. Rok je bio kraj 2013. Plan kako riješiti problem imala je, dok je bila ministrica, Mirela Holy, predsjednica novoosnovane stranke ORAH koja je o ovoj temi govorila za Media servis.
"Ako ne ispunimo, a nismo ispunili ovu obavezu, morat ćemo plaćati penale. Koliko će ti penali iznositi izračunat će Europska komisija na temelju količine našeg prijestupa. Znači, nije isto jesmo li smanjili količinu otpada za tri, 10, 15 ili 20 posto. Dakle, o samom stupnju prijestupa, veličini zemlje, broju stanovnika i još nekim drugim okolnostima Europska komisija onda raspisuje penale."
Je li zakazalo samo Ministarstvo zaštite okoliša?
"Mislim da nije samo zakazalo Ministarstvo zaštite okoliše, zakazale su i jedinice lokalne samouprave i komunalne tvrtke koje su imale već davno obavezu uvođenja primarne selekcije bio-otpada i obrade te vrste otpada. Ministarstvo je odgovorno u tom smislu što nije inzistiralo i natjeralo jedinice lokalne samouprave i komunalna poduzeća da poštuju zakone. Kada sam bila ministrica, mi smo planirali taj problem riješiti tako da uvedemo obavezu za četiri velika grada - Zagreb, Rijeka, Split, Osijek - da uvedu primarnu selekciju. Na taj način bi Hrvatska, zbog veličine tih gradova i količine otpada koji se tu proizvodi, ispunila tu obvezu."
Sporost će nas skupo stajati
"Ove stvari nisu nepoznate. Ministar Zmajlović je dobro upoznat s tim na koji način je Ministarstvo planiralo riješiti taj problem. Međutim, jako se kasnilo s donošenjem Zakona o održivom gospodarenju otpadom. On je donesen tek ove godine, nakon što smo ušli u EU i tako smo isto prekršili obveze i drugih otpadnih direktiva. Nije donesen pravilnik o biootpadu tako da još u stvari nisu stečeni svi uvjeti za provedbu takve nekakve mjere. Na žalost, s time se jako kasni i to je veliki propust Ministarstva."
Holy je pisala Vladi zbog slučaja Cestice. Sumnja se u nepropisno gospodarenje otpadom, navodno se obrađivala veća količina, a i obližnji uzgajivači gljiva imali su probleme. "Djelomično sam zadovoljna odgovorom zato što je pokrenut postupak ukidanja dozvole o pravu nadzora. Ministarstvo graditeljstva je poštovalo da su dozvole, što se tiče građevinske inspekcije, izdane sukladno zakona. S obzirom na činjenicu da u prostornom planu općine nije predviđena gospodarska namjera gospodarenja otpadom na toj lokaciji, tako da je to malo neobičan odgovor, a sanitarna inspekcija je rekla da nije nadležna za taj odgovor."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati