Još jedna anonimna prijava protiv Hrvatskih šuma zbog posla vrijednog 200 milijuna kuna!
Foto:Arhiva
UPRAVA Hrvatskih šuma u lipnju prošle godine je bez natječaja potpisala ugovor vrijedan 200 milijuna kuna s tvrtkom Pelet Grupa d.o.o., čiji je vlasnik Mario Plejić, poznat i kao suvlasnik tvrtke Lovac d.o.o. i nekadašnji partner umirovljenog generala Vladimira Zagorca.
Kao jedan od partnera u Pleteru spominje se i makarski tajkun Marijan Primorac. S istom su tvrtkom Hrvatske šume prethodno, također u lipnju, potpisale ugovor za godišnju isporuku 15 tisuća tona drvne sječke (šumske biomase) za proizvodnju električne i toplinske energije kroz period od 14 godina po ukupnoj vrijednosti od 56 milijuna kuna. Za taj je ugovor, o kojem su mediji već izvještavali, proveden i javni (pozivni) natječaj.
Bez natječaja do 55 tisuća tona drvne sirovine
Iako se drugi ugovor odnosi se na daleko veću količinu od 55 tisuća tona drvne sirovine godišnje i iznos od 200 milijuna kuna, on je potpisan bez provedenog natječaja, a navodno i bez suglasnosti Nadzornog odbora Hrvatskih šuma. Na navodno favoriziranje tvrtke "Pelet" u poslovanju s Hrvatskim šumama ukazuje anonimna kaznena prijava upućena DORH-u, koja je u posjedu Indexa.
U njoj se tvrdi da je nakon provedenog natječaja s tvrtkom "Pelet", koja je tražila veće količine drvne sječke od ugovorenih 15 tisuća tona, uprava Hrvatskih šuma potpisala "tajni ugovor" bez natječaja na skoro četiri puta veću količinu sječke. U prijavi se tvrdi kako je uprava Hrvatskih šuma, tim pogodovanjem udovoljila zahtjevu Pelet Grupe za isporukom većih količina drvne sječke radi proizvodnje "peleta", nusprodukta dobivenog postupkom kogeneracije, iako za proizvodnju "peleta" postoji interes i drugih proizvođača.
Vlasnik tvrtke: Nema tajnog ugovora
Predsjednik uprave "Pelet Grupe", Mario Plejić za Index tvrdi da Hrvatske šume nisu potpisale nikakav tajni ugovor s njegovom tvrtkom, već su poštivale obveze preuzete predugovorom iz travnja 2009. u kojem su se obvezale na isporuku cca 50 tisuća tona šumske biomase godišnje. "Pelet grupa nositelj je izgradnje kogeneracijskog postrojenja proizvodnje električne energije od 1 MW, i tvornice kućnih peleta kapaciteta 50 tisuća tona godišnje. U travnju 2008. g. kupili smo 65 000 m2 zemljišta u okolici Novske, izradili Studiju izvodljivosti projekta, Studiju utjecaja na okoliš i nakon pozitivnih recenzija sa tvrtkom Šumska biomasa d.o.o.. kćeri Hrvatskih šuma d.o.o. u travnu 2009. sklopili predugovor o isporuci sirovine za cjelokupni projekt.", tvrdi Plejić.
Vlasnik Pelet Grupe napominje da je financijska konstrukcija projekta zatvorena vlastitim ulaganjima i odobrenim kreditom EBRD-a u lipnju 2011. g., kao jedini projekt obnovljivih izvora energije u RH koji financira ta Europska banka. "S obzirom da ugovor između Peleta i Hrvatskih šuma, prema mišljenju eksperata Pravnog fakulteta u zagrebu, sadrži sve elemente glavnog ugovora, on je za obje strane obvezujući. Tvrtka "Pelet" je na osnovu tog ugovora i realizirala kredit s EBRD-om poštujući sve direktive EU za područje Obnovljivih izvora enegije."", smatra Plejić. Napominje i da nije siguran ispunjavaju li i ostali ponuđači na natječajima Hrvatskih šuma te uvjete, koji će biti obavezni i za Hrvatsku nakon 1.srpnja ove godine.
"Naša tvrtka nije favorizirana"
"Činjenica je da smo drugi ugovor potpisali bez raspisivanja javnog natječaja, jer je riječ o količinima šumske biomase dogovorenim u predugovoru iz 2009. Taj dio sirovine iskoristit ćemo za proizvodnju peleta, čime zbrinjavamo i oslobođenu toplinsku energiju iz termocentrale što je također jedan od uvjeta natječaja.", zaključuje Plejić. Na upit Indexa je li njegova tvrtka favorizirana od uprave Hrvatskih šuma, Plejić tvrdi da je bilo upravo suprotno: "Ugovore s Hrvatskim šumama, potpisali smo nakon više od godinu dana natezanja oko pravnih i drugih pitanja, s obzirom na njihove preuzete obveze. A presudilo je i to što jedino moj projekt ima recenzije Energetskog instituta Hrvoje Požar, Fitchner-a i Londonskog odjela EBRD-a. To znači da je najbliži realizaciji." Osim Plejićevog "Peleta" na natječaj Hrvatskih šuma javilo se još desetak domaćih tvrtki.
Hrvatske šume bez odgovora
Iako smo poslali službeni upit Hrvatskim šumama prije tjedan dana, do danas nismo dobili nikakav odgovor. Tako smo ostali bez komentara o tome kako su bez javnog natječaja i odluke nadzornog odbora potpisali ugovor s tvrtkom PELET Grupa d.o.o. o prodaji 55 tisuća tona godišnje drvne sječke.
Nisu nam htjeli ni odgovoriti Udovoljava li PELET GRUPA uvjetima za isporučivanje tolike količine drvne sirovine, i zbog čega te uz koje garancije.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati