Kako "privlače" investitore: Putuju, donose nove zakone i otvaraju nove agencije, a rezultata nigdje
Foto: Hina
VLADA unatoč činjenici da je Hrvatska treća u svijetu po poreznom opterećenju rada, a sa stopom od 46,3 posto, kada se zbroje porez na dohodak i socijalni doprinosi, konstantno uvodi nove poreze. Dok je prosječna stopa PDV-a u EU 21,5 posto, u Hrvatskoj je ona 25 posto.
Prema podacima HNB-a tijekom četvrtog tromjesečja 2013. došlo je do pada realnog BDP-a u iznosu od 0,4 posto u odnosu na prethodno tromjesečje, u kojem je gospodarska aktivnost stagnirala.
Povećanje broja nezaposlenih dovele su do pada realnog prometa od trgovine na malo, a smanjena je i inozemna potražnje za domaćim proizvodima.
Pad BDP-a, stalno uvođenje novih poreza i pad industrije zemlju vodi u bankrot, upozoravaju brojni gospodarski stručnjaci u zemlji.
Svjetska kriza i prethodnici glavni izgovor za stanje u državi
Za katastrofalno stanje u zemlji Vlada uvijek ima izgovora pa se izvlači svoje prethodnike i svjetsku krizu, no u javnosti nastoji ostaviti dojam da naporno rade na dovođenju investitora i obećavaju procvjet gospodarstva, a to još nismo primijetili.
Prije nekoliko mjeseci ministri Vrdoljak, Grčić i Hajdaš Dončićem otišli u London privući nove investitore, no što se od tad dogodilo, apsolutno ništa.
Iz Ministarstva gospodarstva za Index kažu da je jedan od najvažnijih rezultata posjete Londonu bila poruka investitorima da hrvatska Vlada i njeni resorni ministri daju punu potporu realizaciji budućih investicijskih projekata te da stoje iza svih politika i mjera za unapređenje investicijskog i poslovnog okruženja u RH.
"Kada govorimo o konkretnim rezultatima prvo moramo znati da je dinamika stranih direktnih ulaganja specifična. Promotivne aktivnosti koje danas odradite možda će rezultirati investicijom za godinu, dvije ili čak i pet godina. Važno je da je Engleskoj, ali i svjetskoj javnosti poslana poruka o stabilnom i stimulativnom investicijskom okruženje koje jamči relativno siguran povrat investicije i uspješno poslovanje, a takva je poruka i izuzetno dobro prihvaćena. Kada se takva poruka pošalje onda ona sigurno u budućnosti rezultira i konkretnim ulagačkim projektima", odgovorio nam je glasnogovornik Ministarstva gospodarstva Tomislav Cerovec.
Samo donose nove Zakone i otvaraju još više agencija
Za trenutačno stanje industrijskog sektora u Hrvatskoj kaže kako je rezultat naslijeđenog, dugogodišnjeg provođenja politike deindustrijalizacije zemlje. Osim toga, negativan je tvrdi, utjecaj imala i globalna kriza koja u Hrvatskoj traje već 5 godina, a čiji su se negativni efekti zaustavljeni prošle godine i preokrenut je negativan trend u pozitivan.
Cerovec navodi kako Vlada svojim politikama razvoja, mjerama i strateškim dokumentima preokreće trend te radi na reindustrijalizaciji RH.
"Pozitivnih primjera otvaranja novih tvornica i investicija bilo je u 2013. godini, a jače aktivnosti po tom pitanju očekuju se u 2014. i sljedećim godinama", kaže Cerovec.
Vlada tvrdi, radi na provođenju industrijske i investicijske politike, a to objašnjava donošenjem novih zakona. Osim Zakona o poticanju investicija i unapređenju investicijskog okruženja i Zakona o strateškim investicijskim projektima, tvrdi kako zemlji pomaže i nova Agencija za investicije i konkurentnost.
Radi Vlada, kaže Cerovec, i na industrijskoj politici. Izradili su industrijsku strategiju, "dokument koji po prvi puta do sada dugoročno određuje hrvatske prioritete, ciljeve i mjere za razvoj industrije, a uskoro će biti prezentirana i javnosti".
U proteklih 20 godina u Hrvatsku je uloženo 27 milijardi kuna
"Provodimo i konkretne mjere pa smo tvrtkama u prerađivačkoj industriji za 2013. godinu dali 120 milijuna kuna potpora za ulaganja u opremu. U 2014. također namjeravamo provesti sličan Operativni program, a za tu namjenu predviđeno je 150 milijuna kuna", rekao je Cerovec.
Iako ekonomski stručnjaci ističu kako prepreka investitorima nisu službenici i birokracija već činjenica da se investitorima ne isplati ulagati u Hrvatsku i ovdje proizvoditi kad je kod nas strana roba jeftinija od domaće, Cerovec tvrdi suprotno.
"Sama činjenica da je u Hrvatsku u proteklih 20 godina uloženo 27 milijardi eura govori da se u Hrvatsku isplati investirati te da većina tvrtki koje su uložile jako dobro posluju. Činjenica je da struktura ulaganja može biti povoljnija u odnosu na prijašnje godine jer je želja privući više greenfield ulaganja te činimo sve što je u našoj moći da privučemo upravo takva ulaganja koja će donositi dodanu vrijednost i koja će biti izvozno orijentirana", kaže Cerovec.
Dodaje kako na cijenu proizvoda utječu brojni parametri kao i poslovne politike investitora pa to ne bi komentirao, ali je naglasio da u Hrvatskoj, čak i u sektorima koji su radno intenzivni i osjetljivi na trošak radne snage, imamo znatan broj uspješnih primjera proizvodnje, kako domaćih tako i stranih tvrtki.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati