"Neplodnost je tiha, usamljena, često dugotrajna patnja koju se tri godine za neke ljude bespotrebno produžuje"
Foto: Ilustracija
UOČI treće obljetnice donošenja Zakona o medicinskoj oplodnji, Građanska inicijativa osoba koje se bore s neplodnošću osvrnula se na prijedlog izmjena spomenutog zakona, koji je trenutno u saborskoj proceduri, i poručila kako će, budu li one usvojene, nanijeti još više štete pacijentima koji su trenutno u postupcima medicinske oplodnje. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:
Treća obljetnica Zakona o medicinskoj oplodnji se bliži, a mi smo još uvijek ovdje i čekamo...
"Prije gotovo tri godine, 17. srpnja 2009., izglasan je Zakon o medicinskoj oplodnji. Uoči te obljetnice želimo podsjetiti na činjenicu da je velik broj neplodnih parova zahvaljujući tom zakonu i dalje osuđen na neodgovarajuće liječenje, nemogućnost ostvarivanja roditeljstva ili odlazak u inozemstvo. Želimo podsjetiti da još uvijek čekamo toliko obećavan novi, moderan, europski zakon, zakon koji će svim neplodnim parovima pružiti optimalnu liječničku pomoć.
Unatoč predizbornim obećanjima o najavljenom modernom zakonu kojim nam je obećana maksimalna podrška i individualizirani pristup svakom pacijentu, ovih je dana predstavljen Prijedlog Zakona koji opet nosi ograničenja, zakon koji ne uvažava dobru kliničku praksu, zakon koji će nanijeti još više štete pacijentima koji su trenutno u postupcima medicinske oplodnje, ukoliko se usvoji u ovom obliku.
Ponovno, kao jedina svjetska država, imamo u Zakonu ograničenja u broju jajnih stanica koje je dozvoljeno oploditi. Floskule kako je to zakon koji će slijediti sve ostale države, imali smo prilike čuti i prilikom donošenja tzv. Milinovićevog zakona. I dalje se insistira na neanonimnosti donora zbog čega su naše banke sperme prazne, banke jajnih stanica nisu nikad ni zaživjele, a bez anonimnosti niti neće. Čudi nas pozivanje na Konvenciju o pravima djeteta kad znamo da su neke druge europske države-potpisnice Konvencije uvele anonimnost. Također je sporan drastično smanjeni broj postupaka na koje parovi imaju pravo na teret HZZO-a, odnosno uvođenje tzv. "prirodnjaka" - nestimuliranih postupaka u sustav plaćanja.
Uz sve navedeno, čl. 62, st. 2 Konačnog prijedloga zakona o medicinskoj oplodnji otvara mogućnost retroaktivne primjene zakona, čime bi bili oštećeni svi pacijenti koji su se liječili prema važećem substandardnom zakonu, a ujedno se grubo krše i svi postulati prava.
Želimo reći da su pacijenti s određenim dijagnozama neplodnosti i dalje izravno oštećeni, da su neki od nas u ove tri godine čekanja, loših postupaka i odlazaka u inozemstvo izgubili najperspektivnije godine za postizanje roditeljstva, približili se izlasku iz fertilne dobi te su financijski i kreditno uništeni, da bi nam sada, novim Prijedlogom zakona, oduzeli pravo na novu šansu, optimalnu liječničku pomoć i zauvijek zatvorili vrata roditeljstva.
Cilj djelovanja Građanske inicijative sve ovo vrijeme je bio moderan i pravedan Zakon o medicinski pomognutoj oplodnji čije odredbe ne ugrožavaju zdravlje, dostojanstvo i uspjeh u liječenju neplodnih osoba.
Iskreno se nadamo da će novi Zakon o medicinski pomognutoj oplodnji omogućiti optimalno i najbolje moguće liječenje svima, te da će vladajući uvidjeti kakvu diskriminaciju i nepravdu čine već dovoljno napaćenim, neplodnim parovima u Republici Hrvatskoj.
Neplodnost je tiha i usamljena, ali često dugotrajna patnja. Već tri se godine za neke ljude ona bespotrebno produžuje..."