Nijemci dvoje o Bismarcku: Ratom opsjednuti zločinac ili junak koji je stvorio prvu socijalnu državu svijeta?
Foto: Public domain/Wikipedia
DVJESTO godina nakon rođenja Otta von Bismarcka Nijemci se i dalje bore s njegovim naslijeđem: je li bio ratom opsjednuti zločinac ili dobri junak koji je ujedinio Njemačku 1871. i stvorio prvu socijalnu državu svijeta.
Ta dijametralno suprotna stajališta odražavaju i moderni njemački problem: kako istodobno voditi, ali ne i dominirati Europom. Na taj unutarnji konflikt aludirao je i njemački predsjednik Joachim Gauck kada je u srijedu govorio na svečanosti kojom je obilježena dvjestota godišnjica Bismarckova rođenja.
Željezni kancelar
Željezni kancelar vladao je od 1871. do 1890. godine. Do danas je njemački kancelar s naduljim stažem. Njemačku je pretvorio u veliku europsku silu pošto je počeo i pobijedio u tri rata. Protiv Danske, Austrije i Francuske od 1864. do 1871. Zahvaljujući tim pobjedama ujedinio je Njemačku.
"Suprotno od Bismarcka, današnji lideri u Berlinu u najmanju ruku trude se da Njemačka ne izgleda kao velika sila", kaže Jochen Staadt, povjesničar na berlinskom sveučilištu.
"Teško je povlačiti paralele između Bismarckove Njemačke i današnje, ali nekih sličnosti ima: Njemačka je ponovo ujedinjena, snažna zemlja u srcu Europe koja ima velikog utjecaja na svoje susjede. I kao pod Bismarckom, Njemačka ima ulogu posrednika između Zapada i Rusije", dodaje Staadt.
Konzervativni, aristokratski Prus
Ali Bismarckova reputacija narušena je poslije Drugog svjetskog rata. Iako je predvodio zemlju u doba nezabilježenog industrijskog rasta i jačanja utjecaja, bio je i konzervativni, aristokratski Prus čije su ime nacisti uzurpirali za nacionalističku propagandu.
"Bismarck, Pruska, Carstvo - nije li sve to dio zaboravljenog vremena Srednjeg vijeka?", zapitao se Gauck prije nego što je poentirao da Bismarckova vladavina zapravo i nije tako udaljena od moderne Njemačke.
"Danas se suočavamo s pitanjima koja su slično važna kao i njegovo vrijeme", rekao je Gauck, govoreći o sve većim platežnim, religijskim i kulturnim razlikama u Njemačkoj.
"Morat ćemo danas pronaći drugačije odgovore, ali možemo učiti iz njegove hrabrosti, zanosa i optimizma u rješavanju takvih problema", naglasio je Gauck.
Fosil iz davnog vremena
Njemački mediji posvetili su zadnjih dana puno prostora Bismarcku, koji je mnogima tek mutno sjećanje sa školskih satova povijesti. Prije stoljeća, Bismarck je bio junak i veliki njemački domoljub. Brojne su ulice i trgovi diljem zemlje nazvani po njemu.
"Čudi me sva ova pažnja posvećena Bismarcku", rekao je Manfred Guellner, voditelj agencije za ispitivanje javnog mnijenja Forsa. "On je za većinu ljudi fosil iz davnog vremena koji je ujedinio Njemačku, stvorio mirovinski fond i tukao se sa socijalistima", zaključio je.