Okončano suđenje za smrt britanskog Iforovca: Dejanu Škari pravomoćno godina i pol zatvora!
Foto: Arhiva
NAKON 15 dugih godina hrvatsko je pravosuđe konačno zaključilo slučaj pogibije britanskog Iforovca 22-godišnjeg Simona Jeansa, koji je 1996. godine pred kaštelanskom diskotekom Mali raj dobio kamenom i glavu te umro od posljedica ozljeđivanja nakon deset dana u domovini.
Odlukom Vrhovnog suda za nanošenje teške tjelesne ozljede sa smrtnom posljedicom na godinu i pol zatvora pravomoćno je osuđen Dejan Škaro, jedini koji je preostao u postupku. Ispočetka se sudilo petorici mladića, no četvorica su brzo otpala. Teretili su ih za sudjelovanje u tučnjavi pa je nastupila zastara. Posljednjih deset godina tako je na optuženičkoj klupi preostao tek Škaro, kojeg su dvaput nepravomoćno oslobađali, na veliko nezadovoljstvo oca pokojnog Terryja Jeansa, koji se konstantno žalio na sporost i neučinkovitost hrvatskog pravosuđa te podnosio tužbe Strasbourgu.
Uvjetna osuda neprihvatljiva
Sutkinja Ivona Rupić lani je donijela prvu osuđujuću presudu, no prekvalificirala je djelo iz ubojstva u nanošenje teških tjelesnih ozljeda sa smrtnom posljedicom. Smatrala je da je uvjetna kazna dovoljna za specijalnu i generalnu prevenciju, no mišljenje nisu dijelili suci Vrhovnog suda pa su stoga prihvatili žalbu državnog odvjetništva koje je zaključilo da je uvjetna osuda - neprihvatljiva.
Splitski sud je kod donošenja odluke o sankciji vodio računa da je od događaja prošlo 15 godina i da je Škaro u doba sukoba pred Malim rajem imao tek 17 godina. No, suci Vrhovnog suda smatrali su da je ipak trebalo valorizirati i činjenicu da je uslijed djelovanja optuženog izgubljen još jedan mladi život. Iforovac osim toga nije izazvao sukob, niti je na bilo koji način sudjelovao u njemu. Škaro mu se nenadano približio te ga udario kamenom u sljepoočicu. Htio ga je ozlijediti, ali je lakomisleno držao da neće doći do smrtne posljedice.
Uzročno-posljedični niz
Na suđenju se velika polemika razvila oko toga je li transportom teško ozlijeđenog Jeansa došlo do prekida uzročno-posljedičnog niza između ozljeđivanja i smrti. Neki hrvatski liječnici bili su čak uvjereni da bi preživio da je ostao u Hrvatskoj te su za smrt okrivili loš britanski zdravstveni sustav. Ipak, na koncu su se usuglasili te zaključili kako uzročno-posljedični niz nije prekinut.
Na objavi presude pozlilo je ocu Dejana Škare, koji je završio u bolnici. Jednostavno se nije mogao pomiriti s tim da mu je sud osuđen. A radilo se o uvjetnoj kazni...