Beroš: Trenutno imamo 1520 aktivnih slučajeva, najviše obolijevaju mladi
U OVOM trenutku u Hrvatskoj je 1520 aktivnih slučajeva covida-19, među kojima je 122 na bolničkom liječenju od čega 11 na respiratoru, rekao je danas ministar zdravstva Vili Beroš ustvrdivši da je zdravstveni sustav spreman nositi se s potencijalnim izazovima na jesen.
Na 178. tjednu od početka epidemije u Hrvatskoj smo imali ukupno 7074 pozitivnih na koronavirus od kojih se 5386 oporavilo.
"U protekla tri tjedna je ukupno bio 2081 novooboljeli, a u istom je razdoblju preminulo 25 osoba, dok je na bolničko liječenje primljen 201 pacijent. U istom periodu imamo 881 ozdravljenu osobu. Trenutno se 5459 nalazi u samoizolacjii. Od zadnjeg izvješća na vladi oboljelo je 111 osoba zaposlenih u zdravstvenom sustavu", rekao je Beroš podnoseći izvješće na sjednici vlade.
Prosječna dob oboljelih unazad tri tjedna je manja od 25 godina
Prosječna dob oboljelih unazad tri tjedna je manja od 25 godina, a klinička slika blaga te nemamo veliki broj hospitaliziranih.
Kumulativna 14-dnevna stopa incidencije koronavirusa je 33,32 na 100.000 stanovnika, a broj novih slučajeva na intenzivnoj njezi 0,3.
Trenutno u Hrvatskoj imamo 22 testna mjesta PCR metodom, a na 29 mjesta se uzimaju uzorci briseva.
"U Hrvatskoj je trenutno oko 700.000 turista pa je i porast broja covid-19 pozitivnih osoba posljednjih dana bio očekivan. Dodatno uvedene mjere zasigurno će dovesti do smanjenja broja zaraženih, ali je isto tako puno toga na osobnom odabiru i ponašanju svakog građanima i turista, osobito mladih koji dolaze na ljetovanje u Hrvatsku."
Beroš je rekao kako smo imali i importirane slučajeve covida-19 iz 14 zemalja EU i okruženja; 111 slučajeva i 395 njihovih kontakata.
Petina zaraženih iz noćnih klubova
Što se tiče žarišta, Beroš je rekao kako je gotovo petina zaražena prilikom okupljanja i u noćnim klubovima diljem obale, a 15 posto su kontakti prethodno oboljelih.
U kontinentalnom dijelu Hrvatske najviše oboljelih je u Zagrebu, Zagrebačkoj i Osječko-baranjskoj županiji, a povezuju se u najvećoj mjeri s povratkom s godišnjih odmora i boravkom u noćnim klubovima. Žarišta su stavljena pod kontrolu.
U Istarskoj i Primorsko-goranskoj županiji situacija je stabilna. Epidemiolozi uspijevaju identificirati mjesta širenja infekcije i kontakte, a ograničenjem radnog vremena noćnih klubova smanjen je rizik od daljnjih žarišta.
Sve više testiranja stranaca
Smanjen je broj zaraze na svadbama i drugim okupljanjima, a vjerski objekti i radna mjesta uzrok su zanemarivog broja oboljelih s manje od 1 posto, kazao je Beroš.
Postoje i županija s malim ili neznatnim brojem oboljelih: Koprivničko-križevačka županija s tri, Vukovarska s pet. O turističkim županijama - Istarskoj s 20 slučajeva, Dubrovačkoj 28, Primorsko-goranskoj 36, ne može se govoriti kao o žarištima koronavirusa.
Beroš je rekao i kako je zamijećen povećani broj testiranja na temelju privatnih zahtjeva, među kojima bilo najviše turista pa je dosad provedeno 1266 testiranje osoba koji nisu hrvatski državljani.
Beroš je kazao i kako je Hrvatska dobila 14. kolovoza prvu pošiljku od 493 doze lijeka remdesivir nakon što je sudjelovala u zajedničkoj nabavi tog lijeka na razini EU, a očekuju se još dvije pošiljke.
Kazao je i kako je ekspertna skupina Ministarstva zdravstva zaključila kako od početka epidemije postoji mogućnost da roditelji budu uz dijete tamo gdje postoje infrastrukturni i kadrovski uvjeti, ali da zdravstveni sustav na prvom mjestu mora prvo zaštititi bolesnu djecu od zaraze. Posjeti bolnicama ograničeni su u cijelom svijetu radi zaštite bolesnika i zdravstvenih djelatnika.
Hrvatski zdravstveni sustav potpuno je spreman nositi se s potencijalnim izazovom jeseni. Imamo dovoljan broj respiratora, čemu treba pridodati i novonaručene preko EK te dovoljno akutnih bolničkih postelja, a najveći teret nose zdravstveni radnici, rekao je Beroš.
Apelirao je na osobnu odgovornost pojedinaca i poštivanje epidemioloških mjera.
"Virus je među nama i samo odgovornim ponašanjem uspjet ćemo zajedno održati situaciju pod kontrolom. Razumijemo potrebu za nastavkom uobičajenih životnih aktivnosti svih, pa i mlađe populacije, ali još jednom napominjemo da odgovornim ponašanjem utječemo na vlastito i zdravlje naših bližnjih", rekao je Beroš.