Bivša američka časna sestra: Svećenik me silovao kad sam imala 7 godina
DANAS u Vatikanu završava konferencija posvećena borbi protiv svećeničke pedofilije. Na poziv pape Franje stiglo je oko 200 crkvenih dužnosnika iz cijelog svijeta.
U Vatikanu je i ekipa N1 televizije koja je tom prigodom razgovarala s Mary Dispenzom, bivšom časnom sestrom iz SAD-a koja je i sama bila žrtva svećeničkog zlostavljanja. Nju je kao sedmogodišnju djevojčicu silovao svećenik.
"Moja priča je da sam sa sedam godina silovana od strane svećenika, to mu je bila prva župa nakon izlaska iz sjemeništa. Selio se iz župe u župu sljedećih 40 godina. Bila sam jedan dan u školskoj dvorani, moja majka je radila u župnom dvoru. Dvorana je bila tamna, svećenik je na projektoru puštao film. Pitao me hoću li mu sjesti u krilo. Pristala sam jer sam učila da je on Bog. Bila sam zaokupljena projektorom, a on je gurnuo svoju ruku u moje gaćice i prste u vaginu. Svjetlo u meni se ugasilo. Ne znam koliko je to trajalo, pet, deset ili dvije minute, imalo je isti učinak. On je otišao, ja sam oprala ruke u malom zahodu i u tom sam zahodu ostavila dijete u sebi, prepolovila sam se i nisam se toga sjećala dok ga nisam ponovno vidjela u sedmom razredu. Morala sam ići kod njega da mi da pomazanje u sklopu sakramenta krizme. Pogledala sam ga i doživjela sam trenutak u kojem sam sama sebi rekla: To je čovjek koji me silovao, sada sam imala riječi i mrzila sam što sam morala ići kod njega primiti krizmu", ispričala je Dispenza.
Trebalo joj je više od 40 godina da progovori
"Trebalo mi je do 52. godine da progovorim, nastavila sam raditi u Crkvi, postala časna. I nisam se htjela toga prisjećati jer sam znala ako se s time suočim da ću izgubiti nešto što volim, a voljela sam Crkvu. Ali s 52 godine sam valjda bila dovoljno hrabra da kažem, i to je bilo na radionici o seksualnom zlostavljanju svećenstva. Probudila sam se i rekla da se to meni dogodilo i da moram nešto učiniti. U međuvremenu sam se suočila sa zlostavljačem, ali on nije snosio nikakve ozbiljnije posljedice. Zato sam na ovom summitu htjela čuti što ćemo sa svećenicima predatorima koji su sada u Crkvi, a ima ih puno. Možete naći njihova imena na bishop-accountability.org, imam popis biskupa koji su optuženi za prikrivanje i/ili zlostavljanje. Ti ljudi moraju snositi ozbiljne posljedice, ne mogu nastaviti činiti zlo djeci, a Papa govoriti 'obećavam vam da ćemo nešto napraviti' čim se dogodi sljedeći slučaj. Ali što je s tvojom braćom koja su danas ovdje i koji su krivi?", pita se Dispenza.
Kaže kako je istina da se djeca zlostavljaju u cijelom svijetu.
"U Americi imamo i #MeToo pokret, žene i muškarci istupaju da su silovani i to je problem diljem svijeta. I ja sam bila žrtva seksualnog zlostavljanja. Ali Papa krivo zaključuje da je i pedofilija u Crkvi prisutna jer je prisutna u cijelom svijetu. To je velika pogreška jer svećenici se obvezuju na čistoću i celibat i žele tako živjeti. Ali Crkva ima svojih problema u pogledu kulture tajne, prikrivanja, genealogije zlostavljanja koja se prenosi s generacije na generaciju svećenika. Njihova se kultura mora preispitati, a ne samo reći dio smo veće kulture u kojoj je seksualno zlostavljanje djece prevalentni problem pa će tako biti i sa svećenstvom. To je velika pogreška", rekla je Dispenza, koja smatra da je ovaj summit u Vatikanu velika stvar.
"Mi žrtve želimo da svi svećenici za koje se dokaže da su zlostavljali budu isključeni iz klera"
"Jutros je Papa rekao da će ako još jedno dijete bude zlostavljano od strane svećenika odmah reagirati. To je sjajno, nadam se da će biskupi i kardinali početi prijavljivati zločine i tražiti odgovornost, ali to je govor o budućnosti, ali mi žrtve želimo da svi svećenici za koje se dokaže da su zlostavljali budu isključeni iz klera, kao i biskupi koji su to prikrivali, a ima ih takvih i danas i mora ih se držati odgovornima. Divno je što se gleda u budućnost i to je pozitivan ishod, ali je šteta što je toliko dugo trebalo da čujemo ovako snažnu izjavu", kazala je Dispenza.
Tabu oko seksualnog zlostavljanja u Crkvi razbili su mediji.
"Prednost summita je da razgovaramo kako nikada do sada nismo razgovarali. Trebaju nam mediji jer oni mogu fokusirati svjetlo na tamna područja. Film Spotlight je priča o novinarima koji su zavirili na mračna mjesta i rasvijetlili činjenice. Toga ne bi bilo bez medija. Ja mogu sada ovdje govoriti, ali ako vi ne prenesete moje riječi, one nemaju snagu", zaključila je ova američka bivša časna sestra, koja vjeruje u promjene nakon summita u Vatikanu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati