Brazil želi pomoći eurozoni
Foto: EUportal.org
BRAZILSKI ministar financija Guido Mantega krajem ovog tjedna će na sastanku članica grupe BRICS u Washingtonu predložiti svoj plan za pomoć eurozoni, a ta bi se pomoć sastojala od uplaćivanja milijardi dolara svježeg kapitala, koji bi bio dostupan MMF-u, čime bi se smanjila kriza u eurozoni.
Takav oblik pomoći jedan je od prihvatljivijih načina kojim bi Brazil i ostale zemlje mogle smanjiti krizu u Europi. BRICS skupina velikih rastućih gospodarstava osim Brazila uključuje i Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku, piše Reuters.
Brazil bi za pomoć Europi mogao izdvojiti deset milijardi dolara, i učiniti ih dostupnim putem raznih kanala, uključujući i MMF, ili kupnjom obveznica. No brazilski doprinos sam po sebi bio bi premalen te ne bi napravio veći pomak u sve većoj dužničkoj krizi Europe, stoga bi koordinirani potez Kine i Rusije imao veći utjecaj na stabilizaciju trenutnog stanja.
Konsenzus za usklađen pokušaj pomoći u ponedjeljak je dodatno dobio na snazi kada je ruski ministar financija Alexei Kudrin novinarima rekao da zemlje koje posjeduju značajne rezerve mogu pomoći u izvlačenju država eurozone iz dužničke krize, pod određenim uvjetima.
Brazilski Mantega već je ranije predložio BRISCS-ov koordiniran otkup europskih obveznica, no toj su se ideji suprotstavile preostale članice BRICS skupine, zbog zabrinutosti oko kupovanja rizične imovine i sumnji u vlastitu financijsku sposobnost.
Brazilski list Valor Economico jučer je izvijestio kako članice BRICS-a već kupuju obveznice europskih zemalja putem Europskog fonda za financijsku sigurnost, a neimenovani je izvor rekao kako bi MMF mogao biti sigurniji instrument za koordiniranu akciju.
Brazil bi pomaganjem Europi zadovoljio svoje ambicije
Možda je prekasno za pomoć Grčkoj putem dodatnih fondova, no oni bi ipak mogli olakšati situaciju u drugim ugroženim ekonomijama koje se nalaze na europskoj periferiji, a to su Španjolska i Portugal koje imaju velika ulaganja u Brazilu.
Veće financijsko sudjelovanje u MMF-u eventualno bi moglo povećati i brazilski utjecaj na washingtonske zajmodavce. Dužnosnici u vladi predsjednika Dilme Rousseffa rekli su kako krizu u Europi i SAD-u vide kao šansu da Brazil odigra veću i bitniju ulogu u globalnim aferama, kako za sebe, tako i za zemlje BRICS-a.