Brod za spašavanje migranata britanskog umjetnika Banksyja traži hitnu pomoć
POSADA broda za spašavanje migranata Louise Michel, kojemu je sponzor britanski umjetnik Banksy, putem Twittera zatražila je pomoć talijanske obalne straže i malteške vojske, prenose danas agencije.
Deseteročlana posada spasila je nedavno 130 ljudi na moru, uključujući žene i djecu i za sada nisu dobili nikakvu pomoć, stoji na Twitteru.
Brod Louise Michel, nazvan tako u počast francuske anarhistkinje iz 19. stoljeća, plovi pod njemačkom zastavom, a spasio je također 89 migranata u četvrtak, navodi se na službenoj stranici broda.
Ukupno je na brodu 219 osoba, zbog čega se stanje približava alarmantnom.
Jedna osoba preminula
Jedna preminula osoba je na brodu, a druge imaju ozljede te su bili na moru danima u zoni potrage i spašavanja pod nadležnošću EU-a, objavila je posada Louise Michel na Twitteru.
Neovisna organizacija za spašavanje na moru Sea-Watch, koja je rekla ranije ovaj tjedan da je Louise Michel asistirao u njezinim operacijama, također je pozvala na Twitteru da se pomogne brodu. Apelirali su na maltešku vojsku da "odmah dođu na položaj i obave svoj posao".
Ulični umjetnik Banksy sponzorira brod Louise Michel te ga je oslikao, objavio je Sea-Watch u četvrtak.
Britanski umjetnik, čiji je identitet misterij, poznat je po socijalnim temama u svom radu.
Brod je obojan u ružičasto, a jednu stranu krasi Banksyjev rad - djevojka u prsluku za spašavanje i plutajući uređaj za spašavanje u obliku srca.
Britanski list The Guardian navodi da je Banksy zakupio brod u najvećoj tajnosti i da njime zapovijeda njemačka kapetanica Pia Klemp koju je Banksy kontaktirao u rujnu 2019.
Porast dolazaka migranata središnjom mediteranskom rutom
"Umjetnik sam iz Velike Britanije i radio sam na migrantskoj krizi. Očito ne mogu čuvati novac za sebe. Možete li ga iskoristiti za kupnju novog broda ili nešto slično", napisao je u poruci uz potpis "Banksy".
Kako je rekla Lea Reisner, medicinska sestra zadužena za operacije spašavanja, projekt je "ponajprije anarhističan, jer brani borbu za socijalnu pravdu, među njima prava žena i LGBTIQ zajednice, rasnu jednakost, migrantska prava, pravo na očuvanje okoliša i pravo životinja".
Godinu 2020. obilježava novi rast pokušaja dolazaka migranata središnjom mediteranskom rutom, koja se smatra najsmrtonosnijom na svijetu, a potencijalni migranti isplovljavaju najviše iz Libije i susjednog Tunisa.
Više od 300 migranata poginulo je ove godine u pokušaju prelaska Mediterana nastojeći stići na europsko kopno, procjenjuje Međunarodna organizacija za migracije (IOM).
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati