CNN: Trgovinski ratovi su strašni. Zašto Wall Street ne paničari?
PROŠLI je tjedan bilo burno na fronti trgovinskog rata između SAD-a i ostatka svijeta, no to se ne bi dalo naslutiti iz smirene reakcije Wall Streeta, piše CNN.
Američka burza gotovo nije ni trepnula okom kada je američki predsjednik Donald Trump prošlog tjedna zaprijetio svjetskom trgovinskom miru kao nijedan američki predsjednik u novijoj povijesti.
Bijela je kuća u posljednjih nekoliko dana nametnula carine u visini od 50 milijardi dolara na uvoz dobara iz Kine, zaustavila pregovore oko Sjevernoameričkog sporazuma o slobodnoj trgovini (NAFTA) te nametnula nove carine bliskim američkim saveznicima Kanadi, Meksiku i Europskoj uniji.
"Prijetnja globalnog trgovinskog rata dostigla je viši stupanj", napisao je strateg za vanjske poslove pri ING-u, Viraj Patel.
Kakav trgovinski rat?
Odgovor američkih saveznika bio je energičan. Kanadski premijer Justin Trudeau nove Trumpove carine nazvao je uvredom i Trumpu uzvratio istovrijednim carinama.
Iz EU-a Trumpa kritiziraju zbog "čistog protekcionizma" te pripremaju carine na burbon, motocikle i desetke drugih američkih proizvoda. I Meksiko je najavio carine na američki izvoz.
Urednici Wall Street Journala u međuvremenu upozoravaju da se Trump "trudi postati Ronald Reagan", no "njegova budalaština s carinama podsjeća na Herberta Hoovera".
Međutim, reakcija američke burze na Trumpovu vanjskotrgovinsku politiku mnogo je staloženija. Američki burzovni indeks S&P 500 je u četvrtak, nakon što je Trump najavio carine na čelik i aluminij za tri američka saveznika, pao za 0,7 posto, no gubitci su nadoknađeni već idući dan.
Cijena dionica u SAD-u prošlog je tjedna stagnirala, no američka burza dionicama NASDAQ je ove godine porasla za gotovo devet posto.
Začuđujuća (ne)reakcija Wall Streeta
Ulagači se možda ne obaziru na carine jer ih smatraju Trumpovom pregovaračkom varkom ili im se vrti u glavi od nepredvidivog trgovinskog rata koji vodi Trumpov podijeljeni ekonomski tim.
Tako je američki ministar financija Steven Mnuchin prije samo dva tjedna objavio da je trgovinski rat "pauziran", što je rezultiralo slavljem na Wall Streetu.
No Wall Street vjerojatno previđa opasnost koju predstavlja Trumpova agresivna vanjskotrgovinska politika. Analitičari se uglavnom slažu da su carine loše za gospodarstvo, poslovanje i ulaganja. Prema procjenama, zbog američke vanjskotrgovinske politike bez posla bi moglo ostati 2,6 milijuna Amerikanaca.
"Ako dođe do trgovinskog rata, svjetsko gospodarstvo trpjet će negativne učinke", napisali su u petak ekonomisti banke Barclays.
Dva minusa su – plus
Rast cijena potaknut novim carinama mogao bi dovesti do inflacije te poništiti blagodati Trumpovih poreznih rezova. Ulaganja su također otežana jer nitko ne zna na koje proizvode će Trump uvesti sljedeće carine.
Prema Davidu Kellyju, glavnom strategu za JPMorgan Funds, carine su nepovoljne i za gospodarstvo i za tržišta.
No Kelly nudi i objašnjenje zašto je američko tržište ravnodušno prema novim carinama. Trumpova vanjskotrgovinska politika je "rashladila" američko gospodarstvo koje je zbog poreznih rezova bilo na rubu "pregrijavanja", kaže Kelly.
To je zauzvrat smanjilo strahove od velike inflacije.
Appleov veliki šou
Appleova godišnja konferencija WWDC (Worldwide Developers Conference) započela je u ponedjeljak, uz uvodni govor Appleovog izvršnog direktora Tima Cooka i ostalih Appleovih direktora. Na konferenciji će biti predstavljen novi Appleov softver, uključujući iOS 12 i iduću generaciju macOS-a.
Nova verzija iOS-a trebala bi uključivati alate koji smanjuju ljudsku ovisnost o pametnim telefonima te aplikaciju za kameru koja koristi proširenu stvarnost. Moguće su i dopune Appleova pametnog sata Watch te Apple TV-a.
Ulagači pomno prate konferenciju zbog najave novih mogućnosti idućeg iPhonea. Apple svoje nove pametne telefone obično otkriva ujesen.
Moćni američki korporativni lobi ovaj tjedan objavljuje gospodarska predviđanja za ostatak godine
Moćni američki poslovni lobi koji predstavlja interese velikih korporacija, Business Roundtable, u utorak se sprema objaviti rezultate svojeg istraživanja gospodarskih prognoza za drugi kvartal.
Pripadnici skupine razgovarat će o planiranim ulaganjima u vlastite tvrtke te planiranom broju novih radnih mjesta u idućih šest mjeseci. Također će objaviti prognoze o prodaji i BDP-u.
Nove američke carine zasigurno će igrati bitnu ulogu u izvješću jer se skupina snažno zalaže za slobodnu trgovinu.
Društva u skupini zapošljavaju više od 16 milijuna ljudi, a jednu trećinu prodaje ostvaruju izvan SAD-a. Predsjednik skupine je izvršni direktor banke JPMorgan, Jamie Dimon.
Google se suočava s dioničarima i zakonodavcima
Googleova matična tvrtka Alphabet u srijedu će održati sastanak s dioničarima. Sastanak bi trebao proteći bez većih uzbuđenja, no jedna istaknuta skupina Googleovih dioničara predložila je mjeru vezivanja razina direktorskih plaća s njihovom sposobnošću da zaposle određeni broj žena i ne-bijelaca u kompaniji. Ne očekuje se da će ta mjera proći.
Tvrtka se u SAD-u ovaj tjedan također suočava sa zakonodavcima. Grad Mountain View u Kaliforniji, gdje je Googleovo sjedište, predlaže porez koji bi tvrtku natjerao da plaća održavanje cesta te neutralizira rast cijena nekretnina za stanovnike s niskom razinom prihoda.
Gradsko vijeće o porezu će glasovati u utorak, a ako on prođe, prijedlog zakona bit će stavljen na glasanje u studenome.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati