EU zabranila ruski dizel. Dekanić: Rusija je to već djelomično izbjegla
EUROPSKA zabrana uvoza rafiniranih naftnih proizvoda iz Rusije kao što su dizel i benzin stupila je danas na snagu, prenose europski mediji. Energetski stručnjak Igor Dekanić kazao je za Dnevnik HTV-a kako Hrvatska nema lošu poziciju te kako ne bi smjelo biti problema u opskrbi.
"Hrvatska nema lošu poziciju. Ima bolju poziciju od većeg dijela susjednih zemalja jer ima izvrsnu opskrbu naftom i sirovom naftom s mora. Ima Janaf s kapacitetom daleko većim nego su hrvatske potrebe i koji može opskrbljivati veliki dio susjeda u južnoj Europi, ima odličan transportni sustav u tvrtki Plinacro", rekao je Dekanić.
"Ima proizvodnju električne energije i transport električne energije u tvrtki HOPS, skladištenje u tvrtki PSP s dobrim zalihama, ima izgrađen LNG terminal u tvrtki LNG Hrvatska. Sve te tvrtke su pod državnim nadzorom i ne bi smjelo biti problema u opskrbi", dodao je i istaknuo kako su sankcije pretežito usmjerene na neke druge djelatnosti, a ne toliko na energetiku.
"Ako situacija ostane ovakva kakva je, ne očekujem veći poremećaj cijena"
"Tu su u pitanju financijski dio sankcija i novi krug zabrana za dužnosnike i sankcije na onaj dio posebnih materijala za rusko rudarstvo i investicije u rudarsku proizvodnju. Sigurno da će sankcije imati djelovanje i na energetiku", smatra Dekanić.
"Mogući su određeni poremećaji cijena, ali ako situacija ostane ovakva kakva je, ne očekujem veći poremećaj cijena. U zadnjim tjednima vidljivo je smirivanje cijena nafte, plina i derivata. Razlog tome je blaga zima u Europi", dodaje.
Na pitanje hoće li ove sankcije biti moguće izbjeći, Dekanić je rekao kako vjeruje da su one djelomično već izbjegnute.
"Veliki dio nafte Rusija je usmjerila prema Kini, Indiji, Pakistanu. Azijske zemlje ne prate i ne gledaju na te sankcije kao EU i SAD", istaknuo je energetski stručnjak.
Embargo je dogovoren u lipnju
Po podacima Eurostata, Rusija je u listopadu izvezla u EU dizela i benzina u vrijednosti većoj od 2.3 milijardi eura. Samo Njemačka kupila je više od četvrtine ukupne količine uvezenih ruskih naftnih derivata, prenosi The Brussels Times.
Embargo je dogovoren u lipnju u sklopu šestog paketa sankcija Rusiji zbog invazije na Ukrajinu. Dogovor predviđa neke iznimke za države članice koje jako ovise o ruskom uvozu. Embargo se nadovezuje na zabranu uvoza ruske sirove nafte morskim putem, koja je na snazi od prosinca.
Države članice EU dogovorile su 3. veljače, zajedno s partnerima iz skupine G7, ograničenje cijene ruskih naftnih derivata. Cijene skupljih naftnih derivata, poput dizela, benzina i goriva za zrakoplove, ograničene su sada na 100 dolara, a onih jeftinijih, poput loživog ulja, na 45 dolara po barelu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati