Europski tužitelji podigli novu optužnicu protiv Žalac
URED europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu podigao je optužnicu protiv četiri fizičke i dvije pravne osobe, bivše ministrice regionalnog razvoja i fondova Europske unije (MRRFEU), bivšeg ravnatelja Središnje agencije za financiranje i ugovaranje (SAFU) i dva vlasnika pravnih osoba te protiv njihovih pravnih osoba. Sve četiri osobe optužene su za trgovanje utjecajem te za zlouporabu položaja i ovlasti, javlja EPPO.
Tijekom 2017. i 2018. godine tadašnja ministrica pokrenula je postupak javne nabave za nabavu informacijskog sustava za strateško planiranje i upravljanje razvojem. Pri tome je, u dogovoru sa drugookrivljenikom, poduzela više radnji u cilju osiguravanja povlaštenog položaja drugookrivljeniku i njegovim tvrtkama. Između ostalog je neosnovano povećala procijenjenu vrijednost nabave tog informacijskog sustava te odlučila provesti pregovarački postupak nabave bez objave javnog poziva. Tijekom tog pregovaračkog postupka nabave tvrtke povezane s drugookrivljenikom pozvane su da dostave svoje ponude.
Tadašnja ministrica je ujedno bila i predsjednica Upravnog vijeća SAFU-a, što znači da je bila nadležna za predlaganje imenovanja i razrješenja ravnatelja SAFU-a te je autoritetom svojeg položaja naložila tadašnjem ravnatelju SAFU-a da osigura da dokumentacija prethodne kontrole te nabave ne dovodi u pitanje odabrani pregovarački postupak nabave. Iako je primjena ovog postupka očito predstavljala kršenje zakona o javnoj nabavi, ravnatelj SAFU pristao je slijediti traženje bivše ministrice.
Nastavak zloporabe položaja
Kada je u listopadu 2017. Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave poništila postupak javne nabave zbog kršenja zakona o javnoj nabavi, bivša ministrica, drugookrivljenik i trećeokrivljenik nastavili su i 2018. poduzimati radnje s ciljem dodijele ugovora tvrtkama povezanim s drugookrivljenikom i trećeokrivljenikom.
Naposljetku, nakon provedenog otvorenog postupka javne nabave, MRRFEU je sklopilo kupoprodajni ugovor za nabavu informacijskog sustava s tvrtkama povezanim uz drugookrivljenika i trećeokrivljenika. Cijena nabave informacijskog sustava je odlukom bivše ministrice nerealno određena u iznosu od 1.73 milijuna eura (12.991.000 kuna), iako bi realna cijena tog sustava iznosila otprilike 360.000 eura (2.700.000 kuna).
Navedeni iznos s PDV-om uplaćen je na račun tvrtke trećeokrivljenika, nakon čega je dio novca prebačen na račune drugookrivljenika i trećeokrivljenika, kao i na račune s njima povezanih tvrtki, te je potom dio uplaćenog novca podignut u gotovini.
Procijenjena šteta i protupravna imovinska korist
Proračunu Europske unije ukupno je pričinjena šteta od najmanje milijun eura, a državnom proračunu Republike Hrvatske šteta od gotovo 300 tisuća eura.
Protupravnu imovinsku korist pribavili su: drugookrivljenik u iznosu od 2.100.000,00 HRK / 278.717,90 EUR, trećeokrivljenik u iznosu od 2.050.000,00 HRK / 272.081,76 EUR, petookrivljeno trgovačko društvo u iznosu od 3.508.628,00 HRK / 465.674,96 EUR i šestookrivljeno trgovačko društvo u iznosu od 2.650.000,00 HRK / 351.715,44 EUR.
Bivša ministrica optužena je za zloporabu položaja i ovlasti te trgovanje utjecajem; drugookrivljenik i trećeokrivljenik optuženi su za poticanje i pomaganje u zloporabi položaja i ovlasti; bivši ravnatelj SAFU-a optužen je za zloporabu položaja i ovlasti, a dvije tvrtke odgovorne su za poticanje odnosno pomaganje u zlouporabi položaja i ovlasti.
Više detalja o ovoj istrazi može se pronaći u priopćenju za javnost koje je EPPO objavio u studenom 2021., kada su bivša ministrica i trojica okrivljenika uhićeni.