FOTO Benzinske objavile cijene goriva u eurima. Na Petrolu i Croduxu su više
OD PONOĆI se na benzinskim crpkama prikazuju cijene goriva u eurima.
Građanima će vjerojatno trebati neko vrijeme da se naviknu na prikaz cijena u eurima na velikim ekranima na crpkama. Za razliku od cijena u trgovinama, gdje su istaknute i cijene u eurima i cijene u kunama, ovdje su samo cijene u eurima.
Evo kako to izgleda. Eurosuper 95 stoji 1.28 eura, eurodizel 1.44 eura, a autoplin 0.82 eura. Class goriva su skuplja pa je tako eurodizel 1.76 eura, a eurosuper 1.47 eura na pumpi Lukoila.
Veće cijene na pumpama Petrola i Croduxa
Na benzinskim Petrola i Croduxa cijene su, pak, veće. Tako stoji da litra benzina košta 1.41 euro, a eurodizela 1.5 eura.
U utorak nas vjerojatno čeka nova regulacija cijena goriva. Prije dva tjedna došlo je do velikog pojeftinjenja goriva i benzin je prvi put nakon dugo vremena pao ispod 10 kuna.
Svađa Petrola i vlade
Podsjetimo, Petrol i Crodux prošlog su tjedna na sat vremena zatvorili svoje pumpe. Članovi Uprave Petrola Hrvatska smatraju da je došlo vrijeme za deregulaciju cijena naftnih derivata, da naftne kompanije u Hrvatskoj ne ostvaruju nikakve enormne profite i da će iduća godina biti još i gora, te da su im sadašnji uvjeti poslovanja neodrživi.
Član Uprave Petrola Hrvatska Vladimir Kuzmić rekao je u srijedu na konferenciji za novinare da su s regulacijom cijena suočeni od 16. listopada 2021. godine.
Istaknuo je da su se odlučili na zatvaranje benzinskih postaja na sat vremena zbog toga što se ni nakon njihovih višekratnih obraćanja hrvatskoj vladi i resornom ministarstvu, a niti nakon današnjeg šestog sastanka, nije ništa konkretno promijenilo.
Kazao je kako žele da se regulacija postavi na temelje koji bi bili održivi, a da je današnje zatvaranje postaja apel da se ukaže na neodrživost takve regulative koja ne omogućuje profitabilno poslovanje Petrola u Hrvatskoj.
Kuzmić je istaknuo da je Petrol distributer naftnih derivata, te da sluša izjave resornog ministra o nekakvim ekstra profitima koje naftne kompanije ostvaruju, no i da distributeri naftnih derivata u Hrvatskoj ne ostvaruju nikakve enormne profite.
Petrol Filipoviću: Nismo u plusu nego na gubitku, a usporedba sa Slovenijom ne stoji
Dan kasnije odgovorili su na izjave ministra gospodarstva Davora Filipovića, istaknuvši da je Petrol koji posluje u Hrvatskoj u gubitku za ovu godinu, ali i da regulacija marži u Sloveniji i Hrvatskoj nije na istoj razini i nije usporediva.
Ministar je, ističu iz Petrola, u izjavi rekao da su regulirane marže pri izračunu cijena naftnih derivata u Hrvatskoj približno iste kao u Sloveniji, te da u Petrolu žele da bude oko jedne kune (0,13 eura po litri), a trenutno su 0,75 kuna (0,10 eura po litri), dok iz slovenske tvrtke objašnjavaju kako regulacija marži u Sloveniji i Hrvatskoj nije na istoj razini i nije usporediva.
"S važećim državnim propisom, marža određena u Hrvatskoj niža je od marže koja je regulirana važećim državnim propisom uredbe o prodaji naftnih derivata u Sloveniji. Marža u Hrvatskoj trenutno iznosi 0,65 kuna (0,086 eura) po litri goriva. U formuli koju određuje slovenska uredba, uključen je i djelomični trošak umješavanja biokomponente. U Hrvatskoj taj trošak nije uključen i pokriva se neposredno iz marže", stoji u odgovoru uprave Petrola ministru Filipovića.
Ističu da u slučaju da tvrtka slijedi formulu utvrđenu propisom, a biokomponente ne umješava u gorivo, na temelju propisa koji zahtijevaju ispunjavanje obveza iz područja obnovljivih izvora energije u prometu, može biti kažnjena. Samo s tog naslova, tvrde Slovenci, marža pada na 0,61 kunu (0,081 eura) po litri dizelskog goriva, što ne omogućuje pokrivanje troškova i održivo poslovanje.
S obzirom na to da su, navode, nabavni uvjeti za 2023. u odnosu na 2022. godinu znatno lošiji zbog pooštrenih uvjeta nabave na tržištu naftnih derivata zbog embarga na naftne derivate ruskog podrijetla, marža, čak i da se digne na 0,75 kuna (0,10 eura) po litri, ne bi bila dostatna.
U Sloveniji se cijene goriva na autocestama slobodno formiraju, dok je marža izvan autocesta ograničena na 0,0983 eura po litri dizelskog goriva, naglašavaju iz Petrola dodavši da se regulatorna ograničenja u Sloveniji i Hrvatskoj značajno razlikuju.
Dobit od 100 milijuna eura?
Osvrću se i na izjavu ministra da je u prvih devet mjeseci ove godine Petrol ostvario oko 100 milijuna eura dobiti, "što dokazuje da nisu u tako ozbiljnim problemima".
Uprava Grupe Petrol naglašava, naime, da podaci o poslovanju koje ministar iznosi nisu točni.
"Grupa Petrol u Hrvatskoj (podaci se odnose na Petrol d.o.o. Zagreb uključujući tvrtku Crodux Derivati dva d.o.o., koji je početkom studenoga 2022. godine pripojen Petrolu d.o.o.) ostvario gubitak od 3,5 milijuna eura u prvih devet mjeseci 2022. (prilagođeni bruto poslovni rezultat iznosio je 88,77 milijuna eura, a EBITDA 23,18 milijuna eura).