GMO virusom izliječena smrtonosna infekcija superbakterijom
BRITANSKA tinejdžerica koja boluje od cistične fibroze postala je prva osoba na svijetu kojoj je izliječena smrtonosna infekcija pomoću genetski modificiranog virusa, javlja The Independent.
17-godišnja Isabelle Holdaway prije dvije godine borila se za život nakon transplantacije pluća koja je obavljena u bolnici Great Ormond Street. Zarazila se superbakterijom i antibiotici nisu više imali nikakvog učinka.
"Izgubili smo svu nadu. Rekli su nam da joj je šansa za preživljavanje manja od 1%", rekla je Isabellina majka Jo Holdaway.
Koktel virusa
No nakon što su joj liječnici dali koktel bakteriofaga, odnosno virusa koji ne napadaju ljudske stanice, ali su modificirani za ubijanje bakterija, Isabelle se u potpunosti oporavila.
"Sada radi sve što i ostale 17-godišnjakinje. A rekli su mi da se puno ne nadam, da je terapija eksperimentalna“, rekla je Jo Holdaway .
Potencijal GMO bakteriofaga
Liječnici proučavaju terapiju bakteriofagom već gotovo cijelo stoljeće, no ona je imala ograničenu upotrebu jer je svaki virus evoluirao u lovca na određeni soj bakterija, a neki virusi nisu bili dovoljno smrtonosni za bakterije da bi bili učinkoviti.
No slučaj Isabellee pokazao je da bi genetska modifikacija bakteriofaga mogla njih učiniti efikasnijim. Takva metoda mogla bi postati posebice važna u budućnosti jer bakterije postaju sve otpornije na antibiotike te se mnogi liječnici plaše da bi se uskoro mogli vratiti u mračno doba srednjeg vijeka kada se učestalo umiralo zbog običnih infekcija.
Iako će trebati još dodatnih istraživanja prije nego ovakav tip liječenja postane uobičajeni tretman, ipak nam se budi nada u svjetliju budućnost.
"Koliko znamo, Isabelle Holdaway je prva osoba kojoj je izliječena infekcija mikobakterijom pomoću terapije bakteriofagom", rekla je za Independent liječnica Helen Fisher.
Mikobakterije su skupina bakterija koja uzrokuju tuberkulozu i kojoj se povećava otpornost na lijekove. Posebno su problematične kod cistične fibroze.
Nije više reagirala na antibiotike
U Isabellinom slučaju infekcija se prije dvije godine s njene kirurške rane proširila na jetru i pluća te nakon devet mjeseci boravka u bolnici više nije reagirala na antibiotike.
U lipnju 2018. Isabelle je počela primati dnevne infuzije bakteriofaga, primajući milijarde virusa u isto vrijeme, a šest tjedana kasnije infekcija se povukla s njene jetre.
Ograničavajući faktor
Liječnici upozoravaju na to da postoji jedan ograničavajući faktor kod terapije genetski modificiranim bakteriofagom. Naime, jedan drugi pacijent preminuo je mjesec dana prije nego što su doktori uspjeli složiti potreban koktel tih virusa.
"Antibiotici su vrlo učinkoviti, ali su previše općeniti", rekao je mikrobiolog Graham Hatfull za The Independent.
"S fagima je suprotno. Vrlo su specijalizirani i s njima nećete utjecati na ostatak mikrobioma jer ne inficiraju ljudske stanice. No oni su poput dvostrukog mača. Toliko su specijalizirani da djeluju kod jednog, ali ne i kod drugog pacijenta, mada su oboje inficirani istom vrstom bakterija, samo je soj različit“, dodao je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati