Golemi opasni asteroid nas vrlo vjerojatno neće pogoditi, kaže NASA
VJEROJATNOST da asteroid Bennu udari u zemlju do 2300. godine malo je veća nego što smo prije mislili.
No, još uvijek nije potrebno da gradite sklonište ili krenete istraživati kako preživjeti udar asteroida. Prema novim izračunima na temelju podataka koje je prikupila NASA-ina letjelica OSIRIS-REx, koja se približila Bennuu i s njega prikupila uzorke, vjerojatnost sudara Bennua sa Zemljom u tom periodu je samo 0.057 posto.
Datum koji bi nas trebao najviše zabrinjavati stiže tek za više od 150 godina. Naime, 24. rujna 2182. će postojati 0.037 posto šanse da Bennu udari u naš planet.
Najopasniji poznati asteroid
"Podaci s OSIRIS-REx-a pružili su nam mnogo preciznije informacije te sada možemo izračunati buduću putanju Bennua do vrlo visokog stupnja sigurnosti u razdoblju do 2135. godine. Nikada prije nismo odredili putanju asteroida na ovoj razini preciznosti", rekao je inženjer Davide Farnocchia iz NASA-e.
Benuu se uz asteroid 1950 DA svrstava u najopasnije poznate asteroide u Sunčevom sustavu. Zbog svoje putanje i orbite oko Sunca, koja traje 1.2 godine, u narednih nekoliko stoljeća će se u više navrata približiti Zemlji do te mjere da postoji mala mogućnost sudara, piše Science Alert.
OSIRIS-REx jedna je od rijetkih svemirskih letjelica koja je ikada posjetila neki asteroid. Dvije i pol godine kružila je oko Bennua, prikupljajući pritom značajne podatke. Zahvaljujući ovoj misiji, sada mnogo više znamo o njegovoj veličini, obliku i sastavu. Radi se o poroznom konglomeratu stijenja koje su se sakupile zbog utjecaja gravitacije. Njegov promjer u prosjeku iznosi oko 490 metara.
Efekt Jarkovski
Letjelica je tijekom svoje misije napravila i detaljna mjerenja putanje asteroida, što je omogućilo astronomima da analiziraju faktor, poznat kao Jarkovski efekt, koji može utjecati na njegovu orbitu.
Naime, kada sunčeva toplina zagrijava stranu asteroida okrenutu prema Suncu, ta se pohranjena toplina prilikom putanje asteroida nastavlja oslobađati kao toplinsko zračenje stvarajući vrlo, vrlo malu količinu potiska.
"Efekt Jarkovski djeluje na asteroide svih veličina, a zbog letjelice OSIRIS-REx mogli smo ga detaljno izmjeriti u slučaju Bennua", rekao je astronom Steve Chesley iz NASA-inog instituta Jet Propulsion Laboratory.
"Učinak tog efekta na Bennu ekvivalentan je težini tri bobice grožđa koje neprestano djeluju na asteroid. Da, radi se o malenom učinku, ali dovoljno važnom da se mora uzeti u obzir prilikom određivanja vjerojatnosti udara u Zemlju tijekom sljedećih desetljeća ili stoljeća", dodao je.
Veća vjerojatnost udara nego što se prije mislilo
Osim efekta Jarkovski, stručnjaci su prilikom izračunavanja vjerojatnosti sudara sa Zemljom uzeli u obzir i gravitacijski utjecaj Sunca, drugih planeta i njihovih mjeseca, drugih asteroida, solarnog vjetra, svemirske prašine i slično.
Shvatili su da je ukupna šansa udara u Zemlju malo veća nego što smo mislili prije nego što smo imali podatke s OSIRIS REx-a. No ipak je vrlo mala, manja od 0.1%.
Istraživanje naziva Ephemeris and hazard assessment for near-Earth asteroid (101955) Bennu based on OSIRIS-REx data objavljeno je u časopisu Icarus.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati