Hematolog s Rebra o revolucionarnoj metodi za liječenje leukemije: Za nas je to daleka budućnost
Screenshot: HRT
SVI svjetski mediji jučer su prenijeli vijest o otkriću revolucionarne metode za liječenje limfoblastične leukemije. Radi se o objavi Centra za istraživanje karcinoma "Fred Hutchinson u Washingtonu. Pokazalo se kako je metoda učinkovita za čak 94 posto oboljelih, a te je rezultate za HRT prokomentirao hematolog s Rebra, dr. Ivo Radman Livaja.
"Upoznat sam s tim rezultatima jer se radi o kruni jednog dugogodišnjeg truda i napora rada liječnika koji se bave imunoterapijom. Ovi rezultati koliko god da su fascinantni, na neki način su i očekivani jer su već prva istraživanja sa T-limfocitima, koji predstavljaju zapravo jedan vid imunoterapije živim stanicama se odvijaju negdje od kraja 80-ih godina, tako da je ovo već treća generacija takve vrste lijekova, živih lijekova. Rezultati su fenomenalni, možemo biti sretni da nas očekuje svijetla budućnost što se tiče tih bolesti i liječenja tih bolesnika. Liječenje T-limfocitima predstavlja jedan koncept koji je iznimno atraktivan i to je ono što smo oduvijek željeli, da se vratimo na početak jer i bolest nastaje time što imunološki sustav zakaže, a mi ga sada imamo mogućnost osnažiti", rekao je Livaja.
"Ovo je fascinantan uspjeh"
"Ovo je samo jedan model koji se može primijeniti na svaki oblik raka. Svaki oblik raka je specifičan, svaki mora imati svoje specifične T-limfocite i to je ono što sada slijedi u budućnosti da se prema svim određenim vrstama raka provede isti način liječenja. To su bolesnici koji su bili bez ikakve šanse, koji su potpuno otporni na sve dotadašnje liječenje, oni su bili praktički izgubljeni, možda im je ostalo do kraja života par tjedana ili par mjeseci. Kada uspijete izliječiti takvog bolesnika, onda je to uistinu fascinantan uspjeh", rekao je.
Bez obzira na fantastične rezultate, ovakva metoda liječenja u Hrvatskoj će se dugo čekati, budući da se radi o iznimno skupoj i kompliciranoj tehnologiji.
"Prema sadašnjem stupnju tehnologije i razvoja znanosti naprosto nije za široku uporabu jer je nemoguće proizvesti tako velike količine tih lijekova koji bi se mogli široko primjenjivati. Osim toga to je iznimno skupo. Tako da ja vjerujem da će se to razvijati i ubrzavati i vjerojatno pojednostavniti proizvodnja takvih "živih lijekova" i da će ona postati dostupnija. Za sada se to radi o jednoj vrsti eksperimentalne metode liječenja koja je rezervirana za ekskluzivne centre u najrazvijenijim zemljama svijeta", zaključio je Livaja.