Hitne pacijente iz Umaga vozit će u Sloveniju, na teret HZZO-a
HITNE pacijente iz Umaga hitna će pomoć od 1. srpnja prevoziti u Sloveniju, točnije u bolnicu u Izolu, a sve troškove snosit će HZZO. Projekt je to koji je danas predstavio Zavod za hitnu pomoć Istarske županije, a mi smo razgovarali s njihovim ravnateljem Srđanom Jerkovićem koji nam je objasnio da su ušli u taj projekt jer su svjesni da je Umag udaljen od najbliže bolnice u Puli sat vremena vožnje, a još im je dalje KBC Rijeka.
"Mi smo napravili taj EU projekt 'Cjeloviti pristup poboljšanju hitne medicinske službe na prekograničnom području' s Općom bolnicom Pula i bolnicom Izola. Sve smo dogovorili s Ministarstvom zdravstva koje je odobrilo da pacijente prevozimo u Izolu, a da troškovi liječenja u slovenskoj bolnici idu na teret HZZO-a. Cilj ovog projekta je poboljšanje hitne medicinske službe na prekograničnom području i implementacija zajedničkog protokola prekograničnog prijevoza životno ugroženih pacijenata kada je vrijeme početnog bolničkog zbrinjavanja presudno", objasnio nam je dr. Jerković.
Koje će pacijente prevoziti?
Konkretno, objasnio nam je, radi se o pacijentima sa STEMI dijagnozom, kod kojih je "vrijeme srčani mišić" i gdje pacijent treba biti adekvatno zbrinjavan izvanbolnički te čim prije, najduže unutar 90 minuta, doći na PCI radi ugradnje STENT-a. U suprotnom, navodi, dolazi do oštećenja srčanog mišića, pacijent živi s trajnim invaliditetom, odnosno u puno većem broju nastaje smrtni ishod.
Zatim će se prevoziti pacijenti s ishemijskim moždanim udarom, kod kojih je "vrijeme mozak" i gdje pacijent nakon početnog adekvatnog zbrinjavanja treba čim prije, najduže unutar 90 minuta, doći do zdravstvene ustanove u kojoj će biti učinjen MSCT mozga i tromboliza (medikamentozno otapanje ugruška). U suprotnom, pacijent, navodi, živi s trajnim invaliditetom, odnosno veća je stopa smrtnosti.
U Izolu će se iz Umaga prevoziti i pacijenti s politraumom (sindrom teških višestrukih ozljeda), kod kojih je "vrijeme život" ozlijeđenoga i gdje pacijent uz početno adekvatno zbrinjavanje treba u najkraćem mogućem roku doći do operacijske sale (zlatni sat).
Projekt vrijedan 245.908,98 eura
"Očekivani rezultat projekta je osposobljavanje 5 doktora hitne medicine na području Istarske županije. Nije potrebno naglašavati kolike tjelesne i duševne boli trpe pojedinci i obitelji i koliko vrijedi jedan život, odnosno koliki je 'teret' jedna osoba s invaliditetom za cijelo društvo i obitelj te što znači gubitak radno aktivnog stanovnika za državu, u slučaju neodgovarajućeg zbrinjavanja (vremenske odgode početnog bolničkog zbrinjavanja) navedenih hitnih stanja. Projekt je vrijedan 245.908,98 eura, od toga 85 posto iznosa sufinancira Europski fond za regionalni razvoj u iznosu od 209.022,63 eura, dok Zavod za hitnu medicinu Istarske županije osigurava 36.886,35 eura vlastitih sredstava. Projekt je započeo 1. 9. 2018. godine i traje 24 mjeseca. Planirani početak rada po ovom projektu je 1. 7. 2019.", rekao je za Index dr. Jerković.
Na kraju je istaknuo kako su time učinili povijesni iskorak za Istru i Hrvatsku te direktno omogućili da se spase mnogi ljudski životi iz naše regije, odnosno da se smanji invalidnost.
Nabavljeno je i najmodernije ambulantno vozilo za ispostavu Umag (na fotografijama), a isto tako, u sklopu EU projekta, u tijeku je edukacija radnika Zavoda za hitnu Istarske županije na različitim međunarodnim tečajevima iz hitne medicine, čime će se, navodi dr. Jerković, još više podići razina zdravstvene zaštite u Istri.