"Jeremić i Kosor su se ponašali kao dvije zle babe koje skaču jedna drugoj za vrat"
Screenshot: HTV
GOST današnje emisije Nedjeljom u dva bio je nagrađivani srpski književnik Vladimir Arsenijević.
Rođen je u Puli, a u Beogradu je 90-ih objavio roman "U potpalublju" u kojemu je pisao o besmislenosti rata i zločinima koji su se dogodili na našim prostorima.
Govorio je o tome kako se u bivšoj Jugoslaviji znalo što je rat, ali i o tome kako se tada smatralo da je Drugim svjetskim ratom ratovanje u Europi završeno. "Ratovi na Dnevniku nisu novost. Gledamo kolone izbjeglica i ojađene ljudi, ali uvijek su negdje daleko, u Iraku ili Afganistanu".
Arsenijević je pričao i o sinu koji je rođen 1990. godine i o tome kako je 1991. godine s jednogodišnjim sinom slučajno završio na demonstracijama u Beogradu bježeći od suzavca. Zatim je govorio o punku koji je bio značajan dio njegove mladosti kada je čak bio dio punk benda Urbana gerila.
"Hrvatska i srpska mladež ima slične ukuse i na slične načine formiraju stavove"
Aleksandar Stanković upitao ga je jesu li turbofolk i sapunice jedini koji sada povezuju publiku bivše Jugoslavije, a Arsenijević je odgovorio navodeći primjere svoje djece od 22 i 16 godina, rekavši da su različitosti među mladima u Srbiji i Hrvatskoj sada sve manje te da oni zapravo na slične načine formiraju svoje stavove i ukuse.
Govorio je i o nedavnom sukobu na relaciji Jeremić-Kosor rekavši da su izgledali kao "dvije zle babe koje skaču jedna drugoj za vrat i ne mogu se složiti". "Većina građana u regiji želi živjeti normalno, naravno, ne zaboravljajući zločine koji su se dogodili. Ljudi žele stabilne i kontinuirane odnose", rekao je.
"Za djecu s nacionalističkim stavovima krivi su obrazovanje i politički sustav"
"Djeca s nacionalističkim stavovima žrtve su političkog sustava. Nakon 2000. godine, kada je cilj bio da se minimaliziraju zločini, ta ljigavost se prelila u obrazovanje i djeca u skladu s tim uče o našoj nedavnoj prošlosti. Strašno je kakvim 'nazovi znanjima' o tom razdoblju djeca raspolažu", rekao je.
Također je govorio o položaju pisaca u regiji i svijetu, rekavši da pisci posvuda teško preživljavaju samo od svojih knjiga. Ipak, istaknuo je, "u nekim europskim zemljama postoji sustav državne podrške piscima koji funkcionira, čega kod nas nema".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati