Jezične muke: Ni slovenska oporba ne razumije termin "junction"
Tekst: J.C.
Foto: AFP
VLADA je pristala na referendum, dakle arbitražni sporazum s Hrvatskom za Sloveniju mora biti loš. To je stav Slovenske demokratske stranke Janeza Janše koja u svojoj izjavi za javnost tvrdi kako "vlada svaki dan izmišlja neki novi potez kojim pokušava relativizirati svoju lošu odluku.
SDS ističe kako su Borut Pahor i Danilo Tuerk podržali održavanje savjetodavnog referenduma, iako su prije toga govorili kako je arbitražni sporazum za Sloveniju povoljan. Oporbenoj je stranci to sasvim dovoljan razlog da zaključi kako je u cijeloj priči nešto trulo.
"Postavlja se pitanje zašto je vlada potpisala taj sporazum, ako postoje očite sumnje da on nije dobar. Čini se da su vlada i predsjednik države zaboravili kako su ustavnom prisegom obećali da će svim svojim moćima raditi za dobrobit države", poručuje SDS koji vjeruje da Pahor i Tuerk stavljaju stranačke interese iznad interesa slovenskog naroda.
Janšinu stranku, naime, muči isti problem kao i hrvatsku oporbu - misterija riječi "junction"! SDS, naime, sporazum tumači na isti način kao i hrvatska vladajuća stranka HDZ, pa u svom priopćenju ističu da "junction to high seas" ne znači teritorijalni kontakt s otvorenim morem, već prolaz prema otvorenom moru! Podsjećamo, riječ "junction" uopće nije pravni termin, a prevodi se kao "spoj" ili "točka dodira".
Zbog toga SDS vjeruje da arbitražni sporazum na referendumu neće dobiti podršku birača. Prema njihovom mišljenju, taj sporazum je "državna propaganda" pa ga i vodeći slovenski mediji promoviraju kao takvi.