Kakav "neprijatelj" države: Chavez besplatno grije 500.000 siromašnih Amerikanaca
Foto: AFP
IAKO je Hugo Chavez jedan od prvih kandidata koji na pamet padaju glavešinama u Washingtonu kada rade listu državnih neprijatelja, postoji i velik broj Amerikanaca kojima postane "toplo oko srca" kada se sjete venecuelanskog predsjednika. I ne samo oko srca.
Naime, još od 2005. godine brojnim siromašnim obiteljima u SAD-u isporučuje besplatno lož ulje, bez kojeg bi im zime bile neizdržive. Trenutno postoji oko 500.000 korisnika programa Citgo-Venezuela, kojeg je osobno pokrenuo Chavez kao dio pomoći nakon što su SAD poharali uragani Katrina i Rita.
Znam samo da je Chavez ljubazan i milostiv
Među njima je i 77-godišnja Alice Maiotis iz Južnog Bronxa, koja o Chavezu ima samo riječi hvale. "Naša vlada stalno diže cijene, a socijalna pomoć se smanjuje. Za 150 galona loživog ulja sad mi treba 600 dolara. Ja nemam te novce", požalila se Alice za RT.
Na njenu sreću, u pomoć je uskočila Venecuela koja joj svake zime osigura 100 galona lož ulja. "Znam samo da je Chavez ljubazan i dobar prema američkim građanima. Sigurna sam da vlada drugačije, kao što i Obama vlada drugačije, ali tko smo mi da ljudima govorimo kako da žive. Napadaju li oni našu zemlju? Nisu. Dapače, dovoljno su darežljivi da nam besplatno daju ono što vade iz vlastite zemlje. Zašto bi imala išta protiv njih? Ja sam im zahvalna, jako zahvalna", objasnila je Alice.
Obama, ti si najveće razočaranje za siromašne Amerikance
Nešto ranije, predsjednik Obama je dao intervju za venecuelanski opozicijski list El Universal, u kojem nije izrazio istu tu zahvalnost Chavezu, već ga je optužio za uskraćivanje ljudskih prava i kršenje demokracije. Chavezu nije trebalo dugo da mu odgovori.
"Znaš što Obama, ja tebe žalim. Otiđi u crnačke četvrti u svojoj zemlji i pitaj ih što misle o tebi. Ti si za njih najveće razočaranje", poručio mu je Chavez. U istom tonu, Chavez je nedavno Obami poručio kako bi ga glatko pobijedio na izborima u SAD-u kad bi se tamo mogao kandidirati.
S Chavezom se, izgleda, slaže i spomenuta Alice Maiotis. "Vrijeme je da se prestanemo miješati u tuđe stvari i počnemo voditi računa o vlastitim problemima. Naša djeca fakultete napuštaju s dugovima od 100.000 dolara koje poslije moraju vraćati, posao ne mogu naći. To ih uništava", zaključuje Alice za RT.