Kako će izgledati samotestiranje učenika? Ravnateljima poslane upute
MINISTARSTVO znanosti i obrazovanja poslalo je upute ravnateljima o samotestiranju učenika, koje bi trebalo krenuti uskoro, javlja Media Servis.
Kako će izgledati postupak?
Postupak bi trebao biti sljedeći: Stožer civilne zaštite dostavit će brze antigenske testove školama. Potom će škole distribuirati testove roditeljima odnosno skrbnicima ili učenicima. Testiranje provodi jednom tjedno roditelj odnosno skrbnik ili učenik. Bude li rezultat testa pozitivan, informacija o pozitivnom testu dojavljuje se izabranom liječniku obiteljske medicine ili pedijatru u odgojno-obrazovnoj ustanovi.
Svi učenici s negativnim rezultatom brzog antigenskog testa nastavljaju redovno pohađati nastavu, a u slučaju pozitivnog testa ne dolaze uz školu.
Testiranje se ponavlja za cijeli razred u kojem su utvrđeni pozitivni rezultati testova prvi sljedeći dan nakon što neki učenik dobije pozitivan test na covid.
Što je danas o tome rekao Fuchs?
Samotestiranje učenika danas je u razgovoru za HRT komentirao ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs, potvrdivši da je počela distribucija testova.
Postupak brzog antigenskog samotestiranja učenika na koronavirus Fuchs je nazvao "de facto postupkom ukidanja samoizolacije učenika kako bi svi oni koji nisu bolesni bili u školi". Također je poručio da se ne radi ni o kakvom koraku prema obaveznom testiranju ili cijepljenju djece.
Fuchs je rekao da je jučer otišao prvi dio testova, oko 300.000, prema Dalmaciji.
"Krajem ovog ili početkom sljedećeg tjedna sve škole će raspolagati testovima"
"Naravno, idemo prioritetno prema otocima, tu je nešto teža distribucija, i zato smo išli prvo prema dalmatinskim regijama. Ostatak do milijun stiže danas ili je možda već danas čak u skladištima civilne zaštite, i tog trenutka kad se ti testovi zaprime u civilnoj zaštiti, isti čas idu dalje prema školama. Mislim da će do kraja tjedna ili početkom sljedećeg tjedna sve škole raspolagati testovima", rekao je Fuchs.
"Mi smo rekli da je to testiranje učenika dobrovoljno i da će roditelji u jednom papiru deklarirati hoće li ili neće provoditi testiranje svog djeteta", rekao je.
Što ako netko odbije?
"Svi oni koji to odbiju, njima se de facto, niti djeci, naravno, neće dogoditi ništa, jedino što onoga trenutka kad se pojavi neki pozitivni učenik u razredu, ili eventualno netko iz okruženja tog djeteta bude bolestan, to dijete će onda morati ići u izolaciju", rekao je Fuchs.
Rekao je i da se radi o testovima vrlo sličnima onima koji se mogu kupiti u ljekarnama te da se za razliku od PCR-a ne ulazi duboko u nos testnom vaticom ili štapićem, nego se bris uzima iz prednjeg dijela nosne šupljine i radi se o vrlo jednostavnom zahvatu.
Nema represivnih mjera
Fuchs je rekao i da roditeljima koji neće testirati djecu, a reći će da su bila negativna, neće moći ući u trag jer ne kane primjenjivati nikakve represivne mjere.
"Nadam se da su roditelji dovoljno odgovorni i da neće varati jer se ovo čini zato da bi obrazovni sustav praktički ukinuo samoizolaciju koristeći sustav samotestiranja", poručio je. Također je rekao da ovo nije nikakav korak do obaveznog testiranja ili cijepljenja djece.
"Ove nekakve parole, povici i peticije 'Ne damo djecu' su prilično neshvatljive, ja ih ne razumijem, nitko djecu ne dira. Dapače, nakon ove dvije godine pandemije činimo sve kako bismo djeci omogućili što normalniji život i što bolje pohađanje škole", poručio je Fuchs.
"Ukidanje i testiranja i samoizolacije ako to podaci s terena opravdaju"
Fuchs je također rekao da bi, ako broj pozitivnih bude značajno padao, u veljači prešli na varijantu testiranja samo u onim razredima kada se to naredi, a naredilo bi se kad bi se pojavio neki pozitivni slučaj, što bi, dodao je, dovelo do ušteda.
"I nakon toga bismo išli na kompletno ukidanje i testiranja i samoizolacije ako to podaci s terena opravdaju", rekao je Fuchs. Rekao je i da nisu razmatrali testiranje djece u vrtićima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati